Introvertált Jelentése És 4 Típusa
Az introvertált jelentése nehezen barátkozó, befelé forduló, külső világtól elforduló. A kifejezést személyekre szokták alkalmazni – az introvertált emberek nehezen barátkoznak másokkal és nyílnak meg mások előtt.
Sokan azt gondolják, hogy ez a személyiségjegy egyértelműen negatív, pedig ez nem igaz – az introverziónak legalább annyi előnye van az extrovízióval szemben, habár, sokan tudják, hogy egy extrovertált személy másképp gondolkodik.
Mi jellemzi az introverált embereket?
Egy introvertált ember élvezi az egyedüllétét, szabadidejében sokkal szívesebben választanak egyéni tevékenységet (például – egyszemélyes játékokat, olvasást, kondizást). Amikor társaságban vannak, többnyire a háttérben maradnak, a véleményüket nem hangoztatják, és igyekeznek nem a figyelem középpontjában lenni. Általában a nyugodt, csendes munkakörnyezetet szeretik, és egyedül tudnak a leghatékonyabban alkotni.
A kifejezés latin eredetű, az intro- (=befelé) előtag és versum (=fordul) szó összevonásából ered. Az introvertált személyiség ellentéte az extrovertált, amely kifelé mutató személyiségjegyet takar.
4 Altípusa
Ne gondoljuk azt, hogy minden introvertált ember egyforma lenne, hiszen mindenki más és más tulajdonságokkal rendelkezik, ennek köszönhetően a fogalom alkategróiákra osztható fel.
1. Szociális típus
A fogalom a szociális életre terjed ki, az ilyen személyek gyakran félénkek, szégyellősek a való életben, így sokszor kerülik az olyan szituációkat, amikor emberekkel kellene találkozni. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az ilyen embernek ne lennének barátai, azonban jobban preferálja a kicsoportos találkozókat és programokat. Általában kedveli az egyedüllétet, elvonultságot.
2. Visszafogott típus
Inkább az általános cselekedetekben, cselekvésekben mutatkozik meg. Sokszor gondolkodik hosszasan, gondjait, bajait, problémáit nem szereti másokkal megosztani, inkább elmélkedik azok lehetséges megoldásán. Nem szereti a spontán történéseket – jó eséllyel nem vesz részt olyan programban, amely nincs előre megtervezve, lebeszélve.
3. Gondolkodó típus
Rájuk jellemző, hogy elvarázsoltak és külön világban élnek. Nagyon sokat foglalkozik a környezete megfigyelésével és önismereti kérdésekkel, szeretnek a fantázivilágukban elkalandozni – sokszor jellemzi a kreatív önkifejezés, és a művészi beállítottság, hajlam, legyen szó zenéről, képzőművészetről, festészetről.
4. Aggódó típus
Jellemzően az a fajta személy, aki szereti túlaggódni a dolgokat, problémákat, és meg nem történt, vagy valószínűtlen szituácókon mereng, aggodalmaskodik. Alapvetően szorongó alkat, aki renetegszer kifejezetten kellemetlenül, rosszul érzi magát megjelenő társaságban, leginkább a kialakult szociális készségei és önbizalomhiánya miatt.
Az introvertáltság 7 tagadhatatlan jellemzője
Sokan azt gondolják, hogy ennek a személyiségjegynek csak és kizárólag hátrányai vannak. Nos, íme a cáfolat minderre – 7 olyan dolog, amelyben egyértelműen ők a legjobbak.
1. Jó ötletek. Ha vannak olyan emberek, akik a munkahelyeken igazi ötletgyárosok, akkor azok az introvertált személyiségek. Mivel elsősorban a feladatokra összpontosítanak a külvilág helyett, ezért sokszor elképesztően jó meglátásaik vannak.
2. Hatalmas kitartás. Rendkívül kitartóak tudnak lenni, amikor egy problémát kellene megoldani. Nem adják fel olyan könnyen, mint sok másik extrovertált ember, akik hozzászoktak a lehetőségek közötti válogatáshoz.
3. Jobb teljesítmény hosszútávon. Hosszú távon kiemelkedő teljesítményeket képesek produkálni, és sokszor meglepő, hogy mennyire kitartóan tudnak egy-egy feladat megoldásával foglalkozni.
4. Jól kezelik a kaotikus helyzeteket. Sokszor kifejezetten jól képesek kaotikus helyzeteket kezelni, uralni, köszönhetően annak, hogy mindig rend van a fejükben és higgadt, megfontolt személyiségek.
5. Jó alkotóképességük van. Coachként a meglátásom, hogy kiváló alkotók, nem csupán az ötletek terén jeleskednek, hanem a megvalósítás világában is, köszönhetően annak, hogy hajlandóak beletenni a munkát.
6. Nincsenek velük szociális nehézségek. Alapból visszafogottabbak, viszont cserébe sokkal könnyebb velük megbeszélni, ha valamilyen probléma merülne fel velük kapcsolatban. Viselkedési problémák is ritkán jellemzik őket.
7. Megfontoltak. Sokkal megfontoltabb döntéshozók, ami megintcsak előnyösek szokott lenni, amikor a hosszú távú produktivitás a cél.
Munkavállalás – 15 féle munkakör, ami nekik való
Mégis, milyen jellegű munkákat érdemes végezniük az ilyen személyeknek? Íme, néhány terület – ahol rendszerint kimagaslóan teljesítő introvertált személyiségek is megtalálhatók.
1. Kutatói munka. Kutatóként sokszor kitartó munkára és elemző képességekre van szükség. Ha valakiből ezek hiányoznak, akkor jó eséllyel soha nem lesz sikeres ezeken a területeken.
2. Műszaki és IT terület. Gondos tervezés, a feladatok pontos átlátása és pontosság – ezekre van szüksége azoknak, akik a technológiai világban szeretnének boldogulni.
3. Vállalkozói világ. Vállalkozóként sokszor úgy képzeli el magát az ember, mint cégvezetőként – ez nem mindig igaz, kisvállalkozóként is fontos a konzisztencia, kitartás, valamint a teljesítések vállalása, de nem kell annyi embert irányítani.
4. Írásos kommunikáció. Írásban sokszor nagyon jól ki tudják fejezni magukat, míg szóban ez kevésbé megy nekik. Szerkesztőként, íróként, hivatalos levelek megfogalmazása közben rendkívül produktívak tudnak lenni.
5. Művészetek. Ahhoz, hogy valaki művészi alkotásokat tudjon létrehozni, aprólékos munkára van szükség, és önálló tanulásra, kreativitásra. Ezekben az introvertált személyek nagyon ügyesek tudnak lenni.
A következő részben pedig felsorolunk 15 olyan konkrétan megnevezett munkakört, amelyben kiemelkedően jók tudnak lenni az introvertált személyek.
1. Programozó. A programkódik világában történő elmélyedéshez nem kell folyamatos kommunikáció – persze, a csapat többi tagjával történő meetingeken való részvétel szükséges.
2. Digitális marketing szakértő. Az online marketing specialitsák is többnyire a számítógépük előtt töltik a munkaidejüket, kisebb részben kell folyamatos meetingeken részt venni.
3. Szövegíró. Webes szövegeket írni, legyen szó blogcikkekről, tematikus tartalmakról, termékleírásokról – egy kissé monoton, ámde egyben kreativitást igénylő feladatkör.
4. Szerkesztő. Újságírás, PR, publicikszika és média – kiváló lehetőség azoknak, akik szeretnek a gép előtt ülni és onnan dolgozni. Persze, nem minden újságírónak van helybenülős munkája.
5. Phd hallgató. Ahhoz, hogy valaki egy doktori címet megszerezzen, folyamatos tanulásra és kitartó kutatómunkára lesz szükség, és többnyire önálló munkavégzésre.
6. Pénzügyi elemző. Bankoknál, pénzintézeteknél, multinacionális vállalatoknál kell pénzügyi riportokat készíteni, és az adatokból elemzést létrehozni.
7. Könyvtáros. Egész nap a könyvtárban kell üldögélni, és adminisztratív feladatokat ellátni – adott esetben kiszolgálni az érkező látogatókat és tájékoztatni őket.
8. Matematikus. Kapsz egy számhalmazt, készíts el ebből valamilyen statisztikát, láss meg összefüggéseket és korrelációkat, mindezt gépes szimulációk és szoftverek segítségével.
9. Tervezőmérnök. Az egyik legklasszikusabb pálya az introvertált személyeknek – a tervezőasztal mögötti irodai élet, egy kényelmes, légkondicionált helyiségben.
10. Webfejlesztő vállalkozó. Vállalkozóként honlapokat, webes alkalmazásokat kell készíteni, az a feladatod, hogy a pontos brief alapján dolgozz.
11. Alkotóművész. Készíthetsz egyedi asztalosmunkákat, szobrokat, vagy akár festményeket – a munkád jelentős része az elmélyült alkotással fog eltelni.
12. Rendszerüzemeltető. Szerverparkokat üzemeltetni, hardveres konfigurációkat elvégezni – ehhez is inkább egyéni munkavégzésre van szükség.
13. Asztalosmester. A bútorok készítése, valamint gyártása a megrendelővel történő egyeztetés után inkább műhelymunkát és monoton munkavégzést igényel.
14. Könyvelő. Az adóbevallás, valamint pénzügyek világa többnyire kevés kommunikációt igényel, inkább gép előtt kell ülni és bizonylagokat, webes felületeket nézegetni.
15. Kertészmérnök. A kertben dolgozni, adott esetben egy asztal mellett megtervezni az elrendezést – olyan munka, amely nem jelent kihívást egy befelé forduló személyiségnek.
4 Fontos dolog, amit tudnod kell róluk
Íme, négy olyan tényszerű információ, amelyet tudnod kell az introvertált személyekről.
1. Társaságokban visszahúzódó személyek. Ha van olyan ember, aki a pad szélén ül a sörözéskor, akkor az minden bizonnyal ő lesz.
2. Nem kifejezetten hangosak. Még ha meg is szólalnak, beszédbe elegyednek, akkor sem szoktak hangoskodni, és akkor is többnyire normális hangnem jellemzi őket.
3. Alapvetően nem szégyenlősek. Nem jellemző rájuk a szégyenlősség – csupán nem szeretik a társas interakciókat, de a kettő nem ugyanaz, még akkor sem, ha elsőre talán úgy tűnik.
4. Megfigyelés útján tanulnak. Rendkívül jó megfigyelési képességük révén nagyon jól el tudnak valamit sajátítani úgy is, hogy csupán figyelik a környezetükben zajló eseményeket.
Lehetséges megváltozni introverált személyiségként?
Fontos tisztában lenni azzal – a biológiai kutatások is erre engednek következtetni – hogy alapvető genetikai különbség van az introvertált és extrovertált személyek agyi tevékenysége között, persze, a környezeti hatások, tényezők is alakítják az emberek személyiségét.
Egy kifejezetten introvertált személyből soha nem lesz extrovertált, és fordítva is teljes mértékben igaz a megállapítás, viszont mindkét típus sajátíthat el jegyeket a másikéból. Tehát, megfelelő mennyiségű önfejlesztéssel, coaching segítségével, valamint önismeret alkalmazásával sokat lehet fejlődni.
Mennyire coachingolhatók az introvertált személyek?
Sokszor szokták tőlünk megkérdezni a közös ülések előtt, hogy mennyire lehet jó coaching folyamaton végigvezetni azokat az embereket, akik introvertáltak, ezzel hozzásegítve őket ahhoz, hogy nyitottabbá váljanak a külvilág felé. Eddigi tapasztalataink szerint rendkívül jól lehet velük együttműködni, köszönhetően annak, hogy ezen személyiségek magasszintű intelligenciával és befogadóképességgel rendelkeznek, és kellően komoly hozzállást szoktak tanúsítani a közös munka során.