Extrovertált Jelentése És Jellemzői
Az extrovertált jelentése kifelé forduló, nyitott személyiség, aki mindig keresi a külvilággal és a másokkal való kapcsolatot. Az ilyen személyek társaságkedvelők, nyitottak, könnyedén barátkoznak és kényelmesen érzik magukat nyilvánosság előtt, szerepléskor vagy idegenek között. Általában sok ismerősük van, szeretnek beszélgetni másokkal és könnyen osztanak meg magukról információt idegenekkel. Nem szeretik az egyedüllétet, emiatt sokszor vesznek részt programokon, ők a társasági élet középpontjai.
Az extrovízió kifejezés latin eredetű, az extra – kifelé előtag és versum – fordul szó összevonásából ered, maga a szóösszetétel utal arra, hogy az ilyen személyek szeretnek a külvilág felé fordulni. Ellentéte az introvízió (introvertált személyiség), amely befelé forduló személyiségjegyet takar.
Az extrovertált személyiség jellemzői
Általában – a személyiségtesztjük alapján – kolerikus (indulatos, határozott), valamint szangvinikus (mókás, beszédes) viselkedés jellemzi a mindennapok során. Kitárulkozó, kifelé forduló személy, aki könnyen fejezi ki gondolatait és érzéseit mások felé, szereti megosztani másokkal a gondolatait, problémáit, érzéseit, társaságkededvelőként sokszor vesznek részt különféle programokon.
Sokszor kissé meggondolatlannnak tűnnek mások szemében, ami érthető, hiszen nagyon könnyen kezdenek bele új dolgokba, a legnagyobb optimizmussal, aztán várják annak eredményét. Mivel nagyon kezdeményezőek, ezért gyakran mutatnak fel szép sikereket a magánélet területén és munka világában. Szeretnek nyüzsögni, sokat beszélni, és spontán döntéseket hozni, új kapcsolatokat kiépíteni.
A személyiségjegy előnyei
Íme, 5 olyan dolog, amely tagadhatatlan előnye annak, ha valaki extroveráltnak született.
1. Könnyen barátkozik. Ha bekerül egy új munkahelyre, közegbe, akkor akár pár percen belül megtalálja a közös hangot a többiekkel, nem kell őt unszolni, hogy illeszkedjen be a csapatba.
2. Könnyebben alkalmazkodik új helyzetekhez. Mivel imádja az új dolgokat és kihívásokat, ezért könnyebben birkózik meg teljesen újszerű feladatokkal és szituációkkal.
3. Feldobja a hangulatot. Mindig van valaki, aki miatt pörög a hangulat – minden egyes csapatba kell egy ilyen ember, neki köszönhetjük, hogy a légkör nem áll meg.
4. Barátságosak. Nem csupán könnyen alakítanak ki új kapcsolatokat – jobban fogod érezni magad a környezetükben, és úgy fogod érezni, hogy valaki odafigyel rád.
5. Nem félnek kockáztatni. Sokszor jól jön, ha van a csapatban egy merész ember is – aki nem fél kockázatot vállalni a siker érdekében, igazi innováció nélkülük nem jöhetne létre.
A személyiségjegy árnyoldalai
Az extrovertált emberek sokszor lelkesek, impulzívak, teli vannak ötletekkel és imádnak új dolgokat kipróbálni, emiatt sokszor válnak felelőtlenné, kiszámíthatatlanná, ingerlékennyé és agresszívvá, amennyiben a környzet nem elfogadó rájuk, ötleteikre nézve, vagy az visszahúzza őket. Sokszor hajlamosak felelőtlenül, meggondolatlanul cselekedni, aztán megbánják tetteiket, mert rájönnek, hogy rossz döntéseket hoztak. Az ilyen személyiség sokszor létesít kapcsolatot másokkal és könnyedén képes is erre – viszont, ismeretségei, barátságai, párkapcsolatai sokszor felszínesek maradnak.
5 dolog, amivel mindenképp legyél tisztában
Íme, 5 olyan dolog, amivel mindenképp érdemes tisztában lenned, ha valaki ilyen személyiségjeggyel rendelkezik a környezetedben.
1. Társaságkedvelő. Ha van ember, aki imád társaságokban lenni, akkor az ő. Mindig keresi az alkalmakat, hogy hozzácsapódhasson egy baráti közösséghez vagy körhöz.
2. Beszédes. Nem csupán szereti a társaságot – ő van a középpontban. Szóval tartja a többieket, a közösséget, irányítja a beszélgetés fonalát, és sokszor hangosabb az átlagnál.
3. Érdeklődő és nyitott. Szeret új dolgokat kipróbálni, ennek köszönhetően rendkívül kreatív személyiségnek számít a maga nemében.
4. Keresi az új kihívásokat. Imádja az új kihívásokat, szereti, ha mindig más és más feladatot kap, új és új emberekkel kell együtt dolgoznia.
5. Kifejezetten aktívak. Rendkívül aktívan részt vesz a közösség életében, és bármibe kezd bele, azt lendülettel csinálja, nagy dérrel-dúrral.
Milyen munkakörök valók az ilyen embereknek?
Mégis, milyen területekben érdemes gondolkodnia egy extrovertált embernek? Íme, összegyűjtöttünk néhány olyan opciót, amelyek rendkívül vonzóak lehetnek az extrovertált személyiségek számára.
1. Értékesítési terület. Amikor valamit értékesíteni kell, azaz el kell adni, akkor a folyamat során szinte minden embernek kommunikálnia kell másokkal, legyen szó bárkiről is a láncban.
2. Kommunikáció és PR. A média világa kifejezetten pörgős – mindig történik valami új, érdekes vagy izgalmas, és számos munkakörben emberek között telik az ember napja.
3. Oktatás. Ha valaki szeret másokat tanítani, tudást átadni, szemléltetni, akkor az oktatási szféra egy kiváló lehetséges opció lehet számára.
4. Szórakoztatóipar. Lehetsz színész, zenész, komikus egyaránt – folyamatosan szerepelni fogsz, másról sem fog szólni a munkád.
5. Vendéglátás és turizmus. Lehetsz idegenvezető, recepciós, pincér, felszolgáló, vagy bárpultos, mindig sok emberrel leszel körülvéve a mindennapjaid során.
15 szakma extroverált személyeknek
Talán nem tudod, hogy ilyen személyiségként milyen munkakör illene hozzád igazán. Persze, minden embernek más és más személyes kompetenciái és érdelődési köre van – összegyűjtöttünk 15 olyat, ahol rendkívül eredményesek tudnak lenni az extrovertált személyek.
1. Értékesítő. A feladatod, hogy eladj másoknak különféle termékeket – legyen szó mezőgazdasági gépekről, alkatrészekről, telefonokról, igazából teljesen mindegy, egész napod a kommunikációról fog szólni. Az extrovertált emberek egyik igazi kedvence.
2. Üzletkötő. A szakember dolga, hogy eredményes és sikeres üzleteket kössön meg, jellemzően középvállalatok és multi cégeknek van szükségük igazán jó üzletkötő szakemberekre.
3. Menedzser. A menedzser feladata, hogy döntéseket hozzon, embereket irányítson, koordináljon, és egész nap tárgyalásokon vegyen részt. Az biztos, hogy minden menedzser emberekkel van körülvéve.
4. Projektvezető. A projekteket le kell vezetni, ehhez feladatokat kell összehangolni, irányítani, az embereknek ki kell adni a munkát, és ellenőrizni a folyamatokat.
5. Tanár, pedagógus. Az egyik legklasszikusabb szakma extrovertált emberek számára – hiszen, egész nap gyerekekkel, diákokkal, hallgatókkal kell foglalkozni, őket kell tanítani.
6. Sportedző. Legyen szó bármiről: küzdősportról, fociról, kosárlabdáról vagy úszásról – az edző felel azért, hogy a csapattagok, sportolók eredményesek legyenek a saját területükön.
7. Bárpultos. Ha valaki a vendéglátásban képzeli el a jövőjét, mindezt úgy, hogy sok emberrel lehet beszélgetni, ismerkedni, akkor a bárpultnál lehet ezt az életérzést megtalálni.
8. Tréner. Tréningeket tartani, akár komplett csoportok, csapatok számára, továbbképzéseket szervezni, megtanítani mások beszélni, kommunikálni, saját magukat kifejezni.
9. Színész. Színpadon fellépni, darabokban részt venni, és szerepelni – szinte nincs is ülőmunka része ennek a foglalkozásnak, az egész napod emberek között telik majd.
10. Közös képviselő. A közös képviselő feladata, hogy emberek érdekei mellett álljon ki, megtalálja a legjobb elérhető megoldást a lakóközösség számára.
11. Rendezvény szervező. Rendezvényeket szervezni, mindig gondoskodni arról, hogy minden klappoljon, egész nap telefonálgatás és rohangálás a feladat.
12. Riporter. Folyamatosan riportokat készíteni, egyik helyről a másikra menni, alkalmazkodni az aktuális körülményekhez és szituációkhoz, emberek kedvéhez.
13. Ceremónia mester. Esküvőket szervezni, azokat lebonyolítani, valamint gondoskodni arról, hogy a násznép igazán jól érezze magát. Erre csak olyan ember képes, aki szeret másokkal foglalkozni.
14. Szociális munkás. Embereket segíteni abban, hogy döntéseket hozzanak, pályát válasszanak, valamint lelkigondozás és segítségnyújtás. Ez is egy kiemelten jó foglalkoztatási terület extrovertált embereknek.
15. Koordinátor. A feladata, hogy feladatokat koordináljon, hangoljon össze, munkafolyamatokat felügyeljen, többnyire szerverzési jellegű munkákkal kell megbirkóznia.
Az extrovertált emberek általában remekül coachingolhatók
Gyakran felmerülő kérdés szokott lenni, hogy vajon mennyire vethetők alá egy jó coaching folyamatnak azok az emberek, akik extrovertált személyiségek. Véleményem szerint rendkívül jól lehet velük együttműködni, eddigi tapasztalataim alapján kiemelkedően jól coachingolható személyek is vannak köztük. Ehhez megfelelő gondolkodásbeli érettség szükséges, viszont a személyes nyitottság, mint személyiségjegy nagyon sokat segít a személyes fejlődés során.