Paradigma Jelentése
A paradigma szó többféle értelemmel, jelentéssel rendelkezik a magyar értelmező kéziszótárban.
1. tudományos világkép. Az adott történelmi korban elfogadott tudományos tételek, nézetek együttese, összesége. Például: Galileo Galilei idejében az emberek és az egyház körében elterjedt paradigma volt, hogy a Föld a világ középpontja.
2. korszellem. Egy csoportban közösen elfogadott és vallott minták, értékek, vélekedések összesége. Például a középkorban elterjedt szokás volt, hogy a házasság előtt egy férfinak és nőnek nem szabad szexuális viszonyt létesítenie egymással.
3. Ragozási minta, egy szó mintául szolgáló toldalékolt alakjainak halmaza. A „vesz” ige paradigmáját az igeragozási táblázat mutatja meg, a paradigmák megtanulása segítheti a nyelvtanulót.
4. Egymással felcserélhető elemek halmaza, mert azok egymással egyenértékűek bizonyos szempontból, így egymásnak megfeleltethetőek. Például: alapvető tévedés, hogy a gyógyszerek és vitaminok egymás paradigmái.
Miért fontos a munkahelyen és otthon a jó paradigmák megteremtése?
Alapvetően azért, mert ez segíti elő, hogy a munkavégzés kellő tisztelettel és egymás értékeinek megbecsülésével menjen végbe. Fontos letisztázni az etikai szabályokat is – egy cég rendkívül jó benyomást kelthet a munkavállalókban, amennyiben jó paradigmákkal rendelkezik. A családban is fontos a megfelelő értékek lefektetése, megteremtése – hiszen ez mindenkivel szemben egyfajta elszámoltathatóságot hoz létre. A coaching során mindig azt szoktam javasolni, hogy jöjjön létre a kellő tisztelet és szabályrendszer mind a családon, mind a munkahelyi kultúrán belül.