Multitasking Jelentése – Pro És Kontra Érvek
A multitasking jelentése több tevékenység, több feladat egyidejű, egy időben történő végzése. Az angol “mutli” és “tasking” szavak összerántásából származik – melyek jelentése “több” és “feladat”. Egyre többen használják manapság a multitaskingot a mindennapi életük, munkájuk során. Tényleg hatékony, vagy sem? Mit érdemes tudni erről a fogalomról, megéri multitaskingolni a mindennapjaink során, vagy inkább ne? Mit mondanak az aktuális kutatások erről, ezzel kapcsolatban?
Miért vált annyira népszerűvé az utóbbi időben?
Az emberek rohanó világban élnek. Az ideje mindenkinek véges – a teendők, feladatok és kötelességek viszont csak úgy ömlenek ránk. A 90-es években kezdett el elterjedni az IT (informatika) világában a fogalom, amikor feltalálták a kétmagos processzort. A korai számítógépeket egymagos processzorok hajtották, melyek egyszerre csupán egy feladatot voltak képesek ellátni, míg a kétmagos processzorok már kettőt voltak képesek. Vajon az emberi agy is képes erre? Ma már rengetegen próbálják meg használni a mindennapjaik során – hisz, tény és való, vannak olyan pillanatok egy átlagember napja során, amikor az adott tevékenység nem igényel kifejezetten magas koncentrációt, így, valójában az időnk, agykapacitásunk, tevékenységünk kihasználatlan marad.
Mikor használhatjuk – és használják sokan?
A legtöbbször felmerülő kérdés az szokott lenni, hogy mikor érdemes multitaskingolni és mikor nem. Először is – érdemes lehet leszögezni, hogy nem minden ember képes egyszerre több feladattal foglalkozni, több feladat egyidejű ellátására, viszont a koncentrációs képesség – egy adott feladatra vonatkozóan – gyakorlatilag mindig csökken.
Abban az esetben, ha a fő feladat kifejezetten felelősségteljes, biztos, hogy nem érdemes használni. Például, egy munkahelyi feladat ellátása során rossz döntés lehet, hiszen károkozás esetén akár a súlyosan gondatlan károkozás kategóriájába is sorolhatják az elkövetett hibánkat. Ha sofőrként telefonozol vezetés közben, akkor korlátlan kártérítési felelősség terhelhet téged.
Amennyiben a mindennapi teendőink – bevásárlás, főzés, kerti munkák – kerülnek sorra, mindenképp érdemes lehet megpróbálni ezen időt is valamilyen módon produktívan felhasználni, kihasználni, de lényeges szempont, hogy ügyesen csináljuk!
Nagyon fontos megérteni az emberi agy működését a folyamat szempontjából. Amikor belekezdünk egy feladatba, akkor az agyunk elkezd arra fókuszálni. Amikor hirtelen belekezdünk egy másik tevékenységbe, akkor ez a fókusz elvész, és az agyunknak kelleni fog legalább pár tized másodperc, hogy a figyelmünk átválthasson. Tehát, a pontos tevékenységtől is függhet, hogy megéri-e csinálni, vagy sem.
Tippek a multitasking helyes használatára
Véleményem szerint sokszor használható megfelelő hatékonysággal. Én is kizárólag akkor szoktam multitaskingolni, amikor tényleg az egyszerű mindennapi teendőimre kerülne sor. Ilyenek például:
- rutin levelek, emailek elolvasása, megválaszolása
- háztartási munkák
- bevásárlás
- vacsora készítése
- kerti munkák
Kedvenc típusom – a multitasking jellegű tanulás. Például, amikor éppen a kertben vagyok, szinte mindig valamilyen hanganyagot hallgatok, ami vagy szakmai, vagy valamilyen motivációs tréner, önfejlesztő coach előadása. Így összeségében véve jobban kihasználható az idő. Vagy, fordítsuk meg másképp a kérdést. Szeretsz önfejlesztő könyveket olvasni, szakmai irodalmat, hogy tájékozódj? Szeretnél érdekes esettanulmányokkal tisztában lenni, értékesítési, marketing technikákat tanulni, hogy vállalkozóként, üzlemberként hatékonyabbá válj? Vagy érdekel a szépirodalom? Sokan legalább 1-2 terület iránt érdeklődnek ezen közül – de szokásos kifogásként fel szokott merülni az a gondolat, hogy ez időrabló, és persze jó lehet 1-2 motivációs előadást meghallgatni, véges az idő és nem marad ilyesmire. Multitasking jelleggel – például hangoskönyvtár, YouTube előadás formájában – rengeteg mindent megtanulhatsz ily módon.
Tényleg romlik a teljesítményünk multitasking esetén – vagy sem?
Alapvetően igen, minden esetben romlik – ez kétségtelen. Viszont, ne felejtsük el, hogy kicsi prioritású, fontosságú vagy felelősségű feladatok ellátása esetén sokkal jobban ki tudjuk használni az időt, ha több dolgot is csinálunk egyszerre. A példa kedvéért, egy feladat esetén a figyelmünk 100%-a az adott kérdésre összpontosul – míg 2 feladat ellátása esetén 80-80%-os prioritást tudunk nyújtani, ami együtt 160%, tehát, a hatékonyság összeségében véve nagyobb.
Fontos megjegyezni, hogy ez csupán egy egyszerű spekuláció. Vannak, akik jobban képesek több munkát, feladatot ellátni egyszerre, mások kevésbé – nekünk kell megítélni, hogy milyen hatékonysággal tudunk több dolgot csinálni párhuzamosan.
Használd a Pareto-elvet a mérlegelés során!
A 80-20-as szabály rendkívül jól használható az élet minden területén. A híres közgazdász, Vilfredo Pareto megfigyelte, hogy legyen szó szinte az élet bármely területéről, az eredmények 80%-át a kiváló okok 20%-a idézi elő. A Te munkahelyeden, magánéletedben elért eredményeid 80%-át is a cselekedeteid 20%-a szolgáltatja. Ebben a 20%-ban semmiképp ne akarj multitaskingolni, de a maradék 80%-ban remek döntés, ráadásul az eredményeink 80%-a meg fog maradni.
A coach segíthet a multitasking elsajátításában?
Fontos tisztában lenni azzal – ahogy ezt már számtalan alkalommal kiemeltük coaching blogunkon – hogy a szakember feladata elsősorban az, hogy támogasson minket egy adott folyamat során, és ügyes kérdésekkel rávezessen minket arra, hogy mit kellene tennünk pontosan annak érdekében, hogy eredményeket érjünk el. A multitasking elsajátítása már sokkal inkább a tréning témakörébe tartozik – viszont, nagyon sok coachinggal foglalkozó személy tisztában van azzal is, hogy hogyan kell jól használni a multitaskingot, köszönhetően annak, hogy korábban vállalkozók, vagy multinacionális cégek alkalmazottai voltak. Ahogy ezt Natherlie Rivera is kiemelte tanfolyamán – sok coach inkább úgy próbál meg segíteni klienseinek, hogy picit professzionálisabb jártassággal rendelkezik az adott szakterületen, így a folyamat során tréning elemek is bele kerülhetnek a közös munkába. Ennek köszönhetően egy jó coach is hatalmas segítségünkre lehet.