Life Coaching – Mit Csinál A Life Coach Szakember?
Egyre többen ismerik fel manapság a life coach, mint szolgáltatás fontosságát. Rengetegen tanácstalanok azzal kapcsolatban, hogy merre kellene elindulniuk egy adott helyzetben, mi lenne a legjobb döntés – sokan pedig nem tudnak egyensúlyt teremteni a munka és magánélet duójában. Rengetegen azt gondolják, hogy az egész csupán egy baráti beszélgetés – ez az elgondolás tévedés, hiszen célirányosan, megfelelő technikákat a kliens kezébe adva annak életvitele, időbeosztása, időhatékonysága, személyes egyensúlya jelentősen javítható akár pár alkalmas konzultáció igénybevételével. Mire jó a life coaching – életvezetési tanácsadás, és kiknek érdemes igénybe vennie, és jellemzően mennyire megtérülő befektetés?
Mi a life coach feladata?
A Life Coach jelentése tükörfordításban „élet edző” – ebből sejthető, hogy mi a fogalom jelentése: egy olyan szakember, aki segít abban, hogy az életvitelünk kiegyensúlyozottá váljon, magánéletünkben történt, felmerülő akadályokon túl tudjunk lépni. Nagyon sokféle problémával kereshetik meg a life coach szakembert – ilyenek lehetnek például az alábbi területek:
- munka-magánélet egyensúly
- munkakeresési, munkahelyi, karrierváltási dilemmák
- kiégés, depresszió, lehangoltság
- kommunikációs problémák
- párkeresés, pártalálás
- karrierválasztás, karrierfejlesztés
- gyermekvállalás, gyermeknevelés
- tanácstalanság, döntésképtelenség egy szituációban
- gyász, válás, más okból felmerülő nehéz élethelyzetek feldolgozása
- függőségi helyzetek kezelése
- stresszkezelés
- időhatékonyság, időhány
- személyes fejlődés támogatása
- tudatos életmódunk kialakítása (mindfulness)
Mint láthatjuk – a szakember feladata sokrétű, és nem feltétlenül egyszerű jó, hatékony tanácsot adni az adott helyzetre, szituációra vonatkozóan. Például – mit tehet az a munkavállaló, aki folyamatos időhiánnyal küzd, és egymásra torlódnak a feladatai? A szakember feladata, hogy olyan technikákat, megoldásokat javasoljon, amelyek a munkavállaló aktuális helyzetére vonatkozóan ténylegesen használhatók. Amennyiben munkahelyváltási dilemma elé kerül valaki, fontos figyelembe venni az összes lehetséges szempontot – például, hogy mennyire kockázatos a váltás, az illető személyisége vélhetően illene-e a pozícióhoz, mennyire fut jelenleg az a piaci szegmens a munkavállalkói szektorban.
Bejelentkezés Life Coachingra – Ingyenes Első Konzultáció!
Karriertáncsadás esetén csak az a személyiség lehet képes jó tanácsot adni, aki a munkavállalói (és vállalkozói) élet számtalan aspektusát megjárta. Tehát, a life coaching egy eléggé multidiszciplináris terület – sokszor szükség van magasszintű pszichológiai tudásra, különféle alkalmazások használatának ismeretére, életszituációs és szerepkörök átlátására. Ezért, korántsem nevezhető a feladat egy „egyszerű elbeszélgetésnek”. Sokszor összemosódik a life-és business coach területe is, amennyiben üzleti körökben jártas ügyféllel kellene együtt dolgozni.
Hogyan dolgozik a szakember?
A jó szakember feladata, hogy pontosan átlássa a kliens életét, nehézségeit, személyiségét, és ennek megfelelően tegyen megoldási javaslatokat, melyeket az adott szituációban hatékonyan lehet használni, és amelyek beválnak a hasonló kérdésekkel megkereső klienesknél. A javaslattételeknél igyekszik figyelembe venni a megkereső munkáját, élethelyzetét, különféle megoldásokra történő nyitottságát. A tapasztalatok azt mutatják, hogy amennyiben kellő együttműködést mutatnak a szakemberrel, akár pár óra közös munka után látványos javulást lehet elérni szokások vagy mentális egészség (mental health) területén.
Fontos megérteni, hogy ez a folyamat kizárólag Rólad szól. Te határozod meg a célt, ahová el fogunk jutni a végén – én pedig felsorolom az ehhez lehetséges, jól bevált eszközöket.
Miben tér el ez a szolgáltatás a pszichológiai tanácsadástól?
Gyakran felmerülő kérdés szokott lenni, hogy miben más a life coach és pszichológus munkája? Habár, a coachnak is jó emberismerőnek kell lennie és szükséges a megfelelő pszichológiai szakmai ismeret – a két terület egyáltalán nem ugyanaz.
A coach inkább olyan emberekkel foglalkozik, akik mentálisan egészségesek – viszont, elakadásaik vannak, dilemmák elé kerültek, vagy szeretnének valamit hatékonyabban, jobban csinálni. A szakember rendszerint inkább a jövőre összpontosít – a probléma feltárása után a lehetséges megoldásokra, változtatásokra teszi a hangsúlyt a múlt helyett.
A pszichológusok pedig többnyire olyan klienseket fogadnak, akiknek már mentális problémáik alakultak ki, melyeket kezelni kell. A szakember inkább a múlttal foglalkozik.
Az első esetben sokkal több hangsúly kerül a személyes tapasztalatokra, a különféle szerepkörök és életszituációk ismeretére, míg a második esetben sokszor a pszichológiai szaktudáson és mélylélektanon lehet a hangsúly.
Miben más – mint például a párkapcsolati és üzleti coaching?
Sokszor merül fel kérdésként a kliensekben, hogy mégis miben más a life coaching mint a párkapcsolati és üzleti tanácsadás, mentorálás?
A párkapcsolati tanácsadás kifejezetten párkapcsolati problémákkal, párkereséssel foglalkozik.
Az üzleti coaching pedig kifejezetten üzletembereknek, középvezetőknek, felsővezetőknek, vállalkozóknak ajánlott – itt sokszor merülhetnek fel üzleti döntések, különféle folyamatok átlátása, alkalmazottakkal (pl. azok viselkedése, jutalmazása, motiválása, stb…) kapcsolatos kérdések is.
Fontos megjegyezni, hogy a coaching típusa annak függvényében alakul, hogy mi lenne a felmerülő probléma, de a területek céljukat tekintve sokszor összemosódnak. Például, egy munkahelyi sikertelenség oka lehet párkapcsolati konfliktus is, azon a területen fogunk dolgozni, amely számora szükséges lenne.
Konkrét példák a life coaching problémakörére
Talán még nem vettél részt ilyesmiben – így nem tudod eldönteni, hogy Neked személy szerint szükséged lenne-e egy jó life coach támogatására. Íme, pár konkrét példa arra vonatkozóan, hogy korábban milyen feladatokkal, problémákkal kerestek meg minket.
A személy nem tudta eldönteni, hogy megérné-e elvégeznie egy programozó képzést. Bizony, nem olcsó – de vajon az ő személyisége alkalmas lenne erre, vagy sem? Van más tanulási lehetőség, ami anyagilag kedvezőbb, hogyan lehetne ennek utánajárni? Milyen az IT élet, milyen előnyei és hátrányai vannak pontosan?
A networker szeretett volna tudatos személyiségfejlődésen keresztülmenni. Az ő szakmájában kiemelten lényeges, hogy mások vonzó személyiségnek tartsák őt – hiszen, ez adja az üzleti siker alapját. Ennek köszönhetően tippekre lett volna szüksége azzal kapcsolatban, hogy ezt a mindennapjaiban hogyan tudná picit tudatosabban elérni, megvalósítani.
Egy munkahely megszűnése után kellett dönteni az újról. Az egyik esetben kevesebbet ajánlott a cég, a másik esetben pedig sokkal többet, de ott jóval keményebb lett volna a munka, kevesebb a magánélet és sokkal több a megkötés. Melyik lett volna jobb döntés? A részletes szempontokat elemezve a legjobb döntés született meg.
A kliensnek problémája volt a párkereséssel. Nem értette, hogy miért annyira sikertelen az adott kérdésben, területen – szükség lett volna pár óra segítségre, hogy a technikáit, módszereit át tudjuk beszélni, és javítsunk a kommunikációs technikáin, valamint fellépésén.
A marketing menedzser rendszeres stresszel küzdött. Nagyon sokszor kellett hatékonyan képviselnie a vállalatot a partnerek előtt, és ez sokszor hatalmas stresszt helyezett az adott személyre. Valahogy, valamilyen ügyes technikával ezt kezelni kellett volna – de mi lett volna a helyes döntés?
A házaspár rendszeres kommunikációs problémákkal küzdött. Hogyan kell egymást hatékonyan, jól meghallgatni – úgy, hogy mindkét fél szava érvényesüljön, és meg legyen hallgatva? Sokkal könnyebben voltak képesek különéle vitákat rendezni, együtt meghozni egy döntést és kevesebbszer volt otthon hajbakapás a life coaching ülések után.
A kliens nem találta az egyensúlyt a munka és magánélet között. Hogyan lehetne közös nevezőre hozni a kettőt? Miből kellene inkább engedni, visszább venni, melyik kompromisszum lenne igazán ideális, megfelelő az összes szempontot figyelembe véve?
A személy úgy érezte, hogy szétfolyik az élete, mivel nem volt rendes életritmusa, szervezett gondolkodása, ami a munkájában is meglátszott egy idő után. A közös ülések során sikerült pontos időtervet készíteni, és ehhez tartva magát napi 3 óra szabadult fel, ami eddig feleslegesen ment kárba.
A lehangoltság megjelent, miután a munkahelyen egy igazságtalanság történt. Valakit előléptettek, aki sokkal inkább baráti, semmint szakmai alapon érdemelte ki azt, amit kapott. Ez a kliensben rossz érzéseket keltett – a feladat az volt, hogy ezt hatékonyan megszűntessük.
Mint láthatjuk, a life coaching nagyon szerteágazó, és rengeteg életszituációban alkalmazható hatékonyan, csupán a képzeletünk szab határt annak, hogy egy ügyes perspektívával hogyan lehetne javulást elérni. Egy egyszerű life coach képzés nem képes minderre felkészíteni valakit. Fontos úgy tekinteni a tevékenységre, mint egy folyamatfejlesztésre, ami szokszorosan megtérül, hiszen a mindennapi életünk lesz utána gördülékenyebb.
Mi az, ami már nem a life coach feladata?
Sokszor szokták tőlünk megkérdezni, hogy mi az, ami már nem a life coach szakember dolga, feladata. Íme, lássunk pár példát, ami már túlmutat a szakember hatókörén, ilyenkor érdemes máshoz fordulni a problémáinkkal.
Mélyebb, lélektani érzelmi problémák feltárása – sokszor előfordul, hogy valaki mentális, pszichés, vagy hasonló próblémákkal küzd, előfordul, hogy valakit valamilyen gyerekkori sérelme tart fogva. Ilyenkor pszichológushoz kell mennünk, ő az, aki ilyesmi esetek diagnosztizálásával és kezelével foglalkozik.
Rendkívül specifikus life tanácsadás – például, ha szeretnéd eldönteni, hogy az adott képzés vajon jó döntés lenne-e számodra IT területen, akkor a szakember segít döntést hozni a személyiséged, eddigi tudása alapján, hogy vajon illene-e hozzád az adott munakör, viszont nem várható el tőle, hogy konkét képzést is javasoljon. Egyrészt azért, mert lehet, hogy nem rendelkezik kiemelt jártassággal az adott terüelten, másrészt, nem lenne korrekt azt feltételezni, hogy ő ebből bármilyen anyagi hasznot próbál meg hajtani.
Pontos utasítások adása – a life coach alapvetően nem ad pontos instrukciókat – nem írja le neked egy briefben, hogy mit kellene tenned. A lehetséges opciókat segít neked megtalálni, és a szakmai, általános háttértudását is felhasználja, de nem hozhat döntést helyetted.
A múlton történő elmélkedés – az összes coaching folyamatra igaz ez, miszerint nem a múlton van a fókusz, hanem mindig a jövőn. A life coach a jövőre összpontsít, az abban rejlő lehetőségeket próbálja meg feltárni előtted.
Projektek vezetése, személyek koordinálása és szervezés. A life coach igazából nem áll semmilyen kapcsolatban a szervezeted, céged egyéb tagjaival – kivéve abban az esetben, ha őket is elküldöd coachingra, viszont nem feladata a céges személyek instruktálása, valamint a menedzsment munkájában való részvétel.
Mindebből láthatjuk, hogy igazából nem egy “mindentudó” ember a life coach, hasonlóan más szakemberekhez, neki is megvannak az előírt technikái és feladatkörei. Az ő dolga, hogy a legjobb döntéseket segítsen meghozni nekünk.
Általában hány life coaching ülésre van szükség?
Mégis, mivel számohatunk, hány alkalomra lesz szükség összesen? A kérdésre nem olyan egyszerű azonnal válaszolni – erre jó az ingyenes első konzultáció. Általánosságban véve kijelenthető, hogy nagyjából 5-10 alkalom szükséges ahhoz, hogy a különféle problémák terén a megfelelő eredményeket képesek legyünk elérni.
Lényeges, hogy a célokat beszéljük át, azokat tűzzük ki, és próbáljunk megfelelő megoldást találni azokra közösen. Rendkívül fontos, hogy az egész folyamat alapos és pontos legyen – hiszen, csak akkor van értelme, ha az adott problémára teljeskörű megoldást sikerült találni, lelni. Például, ha depresszióról lenne szó, akkor már csak azért szükséges a több ülés, hogy hétről-hétre lássuk az eredményt és a változást.
De olyanra is volt már példa, hogy mindössze 2-3 ülésre volt szükséges, hiszen azonnal sikerült megoldást találni a felmerülő problémára – egy munkahelyi jellegű probléma esetén az adott tippek azonnal beváltak, így nem volt szükség további együttműködésre. Nálunk nincs minimum alkalomszám, addig veszed igénybe a szolgáltatást, amíg szeretnéd.
Life Coaching árak – mégis mennyi az annyi?
A szolgáltatás ára több tényező függvénye – és függ attól, hogy mi lenne a pontos feladat. Magyarországon a coaching díjak 10-30.000 Ft / óra között mozognak, és a legtöbb szakember egyedi árajánlattal dolgozik. Amennyiben karrier tanácsra kerülne sor, és azt kellene eldönteni, hogy a vizuális beállítottságú gyermeknek milyen pálya lenne megfelelő, az ár alacsonyabb tartományban mozog. Ha egy komoly multinacionális cég / vállalkozás vezetője lenne arra kíváncsi, hogy a bonyolult helyzetben mi lenne a legideálisabb döntés, és hogy az ő életvitelére szabva hogyan lehetne az időhatékonyság kérdését kimaxolni, akkor a magasabb ártartomány jöhet szóba.
A tapasztalatok szerint a jó coaching ára sokszoroson megtérül. Amit fontos megérteni: ez egy alacsony kockázatú befektetés. Ha valaki úgy érzi, hogy a szolgáltatás nem megfelelő számára, akkor 1-2 óra után befejezzük a közös munkát, ha úgy érzed, hogy megéri, akkor a teljes díjhoz képest sokszorosan meg fog térülni számodra.
Miért gondolom úgy – hogy jó life coach lennék számodra?
Soha nincs olyan, hogy „legjobb szakember” – az adott feladatra ideális viszont létezik. Amit fontos megérteni, hogy a life coaching munkához komplex szakmai tudásra és kompetenciákra van szükség és sok terület együttes átlátására. Amiért úgy gondolom, hogy a feladatra ideális jelölt lehetek a megkeresések esetén:
- Több száz pszichológiával és személyiségfejlődéssel kapcsolatos szakanyagot olvastam el pályafutásom során
- Pedagógusi, tanári diplomával rendelkezem, melyet az Óbudai Egyetemen szereztem mesterképzésen, két éven keresztül tanítottam is IT területen
- Több éve foglalkozom marketinggel és üzletfejlesztéssel – ennek köszönhetően számtalan ember életébe láttam bele, tudom, hogy milyen problémákkal küzdenek
- A munkavállalói és vállalkozó szektor valamennyi szegmensét megjártam – IT, mérnöki terület, multinacionális cégek és egyéni vállalkozás, mindegyiknek ismerem a kihívásait, így hatékonyan tudnék segíteni üzletembereknek, és hatékonyan tudnék karriertanácsot is adni
- Több pszichológus és coach is található csapatunkban – a számodra legmegfelelőbb fog Veled dolgozni
- Az első konzultáció teljesen ingyenes, ahol az igények felmérésére kerül sor – kizárólag akkor kérek pénzt a munkámért, ha úgy gondolom, hogy tudok segíteni
- Nincs kötelező alkalomszám, addig dolgozunk együtt, amíg úgy érzed, hogy számodra ez kifizetődő és megtérülő folyamat
Kapcsolatfelvétel – Ingyenes Első Konzultáció!
Összefoglalás
Véleményem szerint a life coaching egy olyan eszköz, amit a legtöbb embernek minimum pár alkalommal kellene használni teljes élete során. Sokszor hatalmas segítséget nyújthat, ha egy bizalmas, harmadik fél segít nekünk, hogy kicsit át tudjuk értékelni a helyzetünket egy adott szituációban. Egyre többen ismerik fel, hogy mennyire fontos a szakember munkáját igénybe venni nehezebb életszituációk esetén, aki a megfelelő szakmai tudás és kompetenciák tükrében teljeskörű segítséget képes nyújtani nekünk, hogy a kellő változás előmozdulhasson, létrejöhessen.