Konstruktív Jelentése És Szinonímái
A konstruktív jelentése építő, haladást szolgáló, pozitív jellegű a magyar értelmező kéziszótár szerint. Személyre, közösségre vagy eszmére is szokás alkalmazni a kifejezést. Példa mondatok: Géza rendkívül konstruktívan állt a csapatmunkához, rengeteg ötlettel szolgált, melyeket meg is valósítottunk. A tudományos előadő konstuktív észrevételeit megaposolta a bizottság.
10 Tipp, hogy konstruktív személyiséggé váljunk
Amikor valaki szeretne igazán konstuktívvá válni, érdemes lehet megfogadni néhány tippet, hogy ezt el tudja érni.
1. Gondolkodjunk építően. Mindig mindennel kapcsolatban próbáljunk meg építően gondolkodni – hogyan tehetnénk az adott probléma megoldását jobbá, hatékonyabbá, egyszerűbbé?
2. Legyünk kritikusak. Legyen bennünk egy elfogadható kritikusság, mindig kérdőjelezzük meg mások véleményét, de csupán azért, hogy még jobbakkal tudjunk előrukkolni – nem furakodásból.
3. Ne csak a hibákat lássuk. Ne csak a hibákat lássuk egy adott probléma kapcsán, hanem a kihívást és lehetőségeket is. Hogyan tehetnénk jobbá azt az adott problémakört?
4. Legyünk asszertívek. Használjuk az asszertivitás elvét, amely megtanít minket arra, hogy hogyan nyilvánítsunk véleményt határozottan, ámde úgy, hogy az ne váljon sértővé.
5. Fejezzük ki magunkat érthetően. Legyen érthető, egyszerűen értelmezhető mindaz, amit mondani szeretnénk másoknak, ne kelljen azon gondolkodnia a csapat többi tagjának, hogy hová szeretnénk kilyukadni.
6. Használjunk coaching szemléletet. A coaching szemlélet rendkívül hasznos lehet, ha hatékonyan szeretnénk problémákra választ adni. A konstruktív gondolkodást is elősegíti.
7. Fejlődjünk rendszeresen. Folyamatosan foglalkozzunk önfejlesztéssel, hiszen ez nagyon nagy mértékben a hasznunkra válik majd a későbbiek során. Ha tanulunk, akkor sokkal könnyebben el fogjuk tudni fogadni mások döntéseit, véleményét is.
8. Hallgassunk meg másokat. Hallgassuk meg mások véleményét, legyen bennünk kíváncsiság azzal kapcsolatban, hogy más emberek mit gondolnak, mit javasolnak, ha megoldásról lenne szó.
9. Mások érdekeit képviseljük. Mindig próbáljuk meg a többiek érdekeit a sajátunk elé helyezni, ez fog nekünk segíteni abban, hogy konstruktívan hozzájáruljunk a fejlődéshez.
10. Vegyük figyelembe a vezetőség döntéseit. A vezetőség döntéseit is figyelembe kell vennünk, hiszen ez rendkívül fontos a különféle döntések meghozatala során is.
Mit nyerhetünk, ha konstruktívvá válunk?
1. A csapat eredményesebben fog dolgozni. A csapat eredményesebbé válik majd, ha mindenki építeni próbál és egységet teremteni, valamint odafigyelünk mások építő kritikájára.
2. Innovatívabb megoldásaink lesznek. Sokkal innovatívabb lesz a munkánk, valamint a megoldásaink, hiszen építő jelleggel fogunk hozzájárulni a fejlődéshez.
3. Kevesebb lesz a konfliktus. Kevesebb konfliktussal számolhatunk a későbbiek során, ha megtanulunk konstruktívan állni a kihívásokhoz, feladatokhoz, problémákhoz.
Business coaching – egy remek eszköz, ami segítséget nyújthat
Amennyiben szeretnénk elsajátítani a konstruktív gondolkodás és csapatmunka fortélyait, érdemes lehet ellátogatni egy business coach szakemberhez, aki maxálisan segítőkész lesz abban, hogy az attitűdünk, valamint beszédkészségünk megváltozzon. Ez hozzásegíthet mindet ahhoz, hogy a munkahelyünkön és magánéletünkben is eredményesebbé váljunk.