Kiégés Tünetei, Kezelése – 10 Hatékony Módszer A Burnout Elkerülésére
A kiégés (burnout szindróma) rendkívül sok embernél kerül elő munkahelyi problémáknak, magánéleti konfliktusoknak köszönhetően. Habár nagyon sokan küzdenek vele – van néhány olyan egyszerű tipp és praktika, melyet használhatunk annak érdekében, hogy elkerüljük a kiégést. Mégis mit tehetünk a megelőzés érdekében, és mit érdemes tenni abban az esetben, ha már kiégtünk?
Kiket érinthet a jelenség?
Fontos megjegyezni, hogy a kiégés bármilyen foglalkozási területen megjelenhet, különsen azokban a munkakörökben jellemző, ahol az egyén nagy felelősséget vállal a munkájáért, vagy segítő foglalkozású személyként tevékenykedik – például pszichológusokat, ápolónőket, tanárokat, vagy közép-és felsővezetőket egyaránt, de akkor is megjelenhet, ha valaki nagyon egyhangú és monoton munkát kénytelen végezni. A probléma feltárása és kezelése a pszichátria és mentálhigiéné határán helyezkedik el.
A kiégés okai
Hátterében számos intézményi, egyéni társadalmi tényező állhat – tehát, nem állíthatjuk, hogy kizárólag az egyén munkahelyi körülményei okozhatnák. Ugyanúgy lehet a háttérben az anyagi és társadalmi megbecsülés hiánya, nagy felelősség, pozitív visszajelzések hiánya, vagy akár idealizált, hamis elképzelések egy feladatkörrel kapcsolatban, melyek aztán nem válnak valóra, de gyakori ok lehet például a pihenés és kikapcsolódás elmaradása, vagy a túlzott elköteleződés.
A kiégés 3 fázisa
1. fázis – az egyén hatalmas lelkesedéssel veti bele magát a munkába, hatalmas intenzitással végzi feladatait. A tűz, teljesítmény, lelkesedés egy idő után fokozatos csökkenésnek indul, amely egy idő után alábbhagy – rendszerint azért, mert nem érkeznek újabb inspiráló visszajelzések a munkával kapcsolatban.
2. fázis – a dolgozó még nagyobb erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy rátermettségét és szakmaiságát bizonyítani tudja, eközben személyes szükségleteiről megfeledkezik. Magánélete, kapcsolatai rovására a munka világa kerül középpontba – egyre kevésbé hatékony, ugyanakkor egyre többet foglalkozik feladataival. Jellemzően a társas kapcsolatok romlása is megjelenik.
3. fázis – az apátia és közöny érzése jelenik meg leginkább. Az egyén magába fordul, elfordul a társas érintkezéstől, rosszkedvűvé válik, a reményvesztettség lesz rajta úrrá. A munkáját sokkal inkább rutinból, megszokásból végzi, ezen a ponton alakulhatnak ki káros következményei a szindrómának, melyek között lehetnek mentális zavarok, egészségügyi problémák, munkahelyváltások, negatív viselkedés mások felé.
A kiégés tünetei
Az alábbiak azok a tünetek, melyekről egyértelműen felismerhető a burnout szindróma.
- megváltozott személyes hangulat
- motiváció hiánya, csökkenése
- fáradékonyság
- emberi kapcsolatos tartós romlása
- kedvtelenség, lehangoltság
Nagyon fontos megjegyezni, hogy a kiégés számtalan területére kihathat az életünknek – a mentális kimerülés például az egészségügyi és mentális állapotunkat is érintheti.
10 tipp a kiégés megelőzésére
Ma már sokkal komolyabban veszik a burnout témát a munkahelyeken, mint korábban – ennek köszönhetően rengeteg cégvezető, multinacionális vállalat tesz azért, hogy a kiégés ne történhessen meg az alkalmazottakkal. Érdemes mindig átgondolni az aktuális élethelyzetünket, munkánkkal kapcsolatos kihívásainkat – igazából pontosan azok a praktikák és technikák válnak be igazán, melyeket akkor használhatunk, ha már kiégtünk. Mik lennének ezek? Ezek egy része szervezetfejlesztési, céges feladat, de vannak köztük olyanok is, amelyeket egyénileg tehetünk meg annak érdekében, hogy ne történhessen probléma.
1. A belső motivációk felismerése. Mi az, ami belsőleg motivál Téged a munkát illetően? Valamilyen nemes célért küzdesz? Sokkal rosszabb lenne más munkakörnyzetben dolgozni? Segíteni tudsz másoknak abban, hogy sikeresebbek lehessenek, jobbá váljon az életük?
2. Vegyünk részt coaching üléseken. Csoportos vagy egyéni – mindkettő működik, a cél, hogy az egyén problémáira megfelelő hangsúly kerüljön. Többféle coaching is létezik – ilyen például a business és life coaching, melyeknek más célja és rendeltetése van.
3. Támaszkodj a barátaidra és családodra. Mindig próbálj meg a barátaidra, családodra támaszkodni, amikor nehéz helyzetben vagy. Nyílj meg előttük, beszélj a problémáidról – sokkal könnyebb elviselni azokat, ha van, aki meghallgasson Téged.
4. Sportoljunk és meditáljunk rendszeresen. Egy jó biciklizés vagy futás – még ha csak napi fél óra időnk lenne rá, az is nagyon sokat tud dobni az életvitelünk minőségén és személyes lendületünkön. A meditáció ugyanúgy hozzájárulhat a kiegyensúlyozott mindennapi élethez.
5. Alakítsunk ki jó szokásokat. Ne csak úgy vaktában próbáljuk meg a munkánkat, valamint mindennapjainkat végezni. Megfelelően lefektett szokások segíthetnek abban, hogy megfelelően hatékonyan végezzük a teendőinket, ami produktivitáshoz, jobb időgazdálkodáshoz vezet.
6. Megfelelő hangsúlyt fektetni a magánéletünkre. Menjünk el a családunkkal túrázni, kirándulni egy jót, vagy a haverokkal inni egy jó sört. Mindig fekessünk megfelelő hangsúlyt a kikapcsolódásunkra.
7. A megfelelő napirend kialakítása. A munkánkat és egyéb teendőinket próbáljuk meg egy előre kitalált napirend alapján végezni. A konzisztencia segít abban, hogy mindennek gátat tudj szabni, és hogy ne lendülj túl egy bizonyos ponton, határon.
8. Végezzünk rendszeres felméréseket és szűréseket a munkahelyi környezetet illetően. Ellenőrizzük, hogy mennyire érzik jól magukat az alkalmazottaink, és kérjünk visszacsatolást névtelen kérdőívek kitöltésével.
9. Menjünk el egy pszichológushoz. Itt a munkavállaló szabadon beszélhet a problémáiról, nehézségeiről, gondjairól, a szakember pedig segítséget fog nyújtani számára. Általában mélyebb problémák kezelésével és kiküszöbölésével kereshetjük meg őt.
10. Tarts rendszeres szüneteket. Mindig tarts rendszeres szüneteket, akár óránként pihenj meg egy 5-10 percre, ez segíteni fog abban, hogy picit kizökkenj, és ne mindig a munkádon, feladataidon járjon az eszed.
Amit megtehetünk – ha már kiégtünk
Sokszor szokták kérdezni tőlünk személyes konzultáción, hogy mit lehet tenni abban az esetben, ha már kiégtünk – megtörtént a baj? Ilyenkor igazából azokat a technikákat kell használni, melyeket megelőzés esetén érdemes. Próbáljunk meg a magánéletre hangsúlyt fektetni, ha kell, menjünk el egy szakemberhez – és ami a legfontosabb – próbáljuk meg a probléma gyökerét feltárni.
Coaching – a kiemelkedően jó megoldás kiégés esetén
Véleményem szerint a coaching az, ami kiemelkedően jó megoldás abban az esetben, ha valaki kiégési probléma elé kerül. Ennek az az oka, hogy a szakember kifejezetten és specifikusan azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy mi a probléma gyökere – és célirányosan fog tudni segíteni nekünk abban, hogy a problémáinkra megoldást, választ kapjunk. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a coach akár pár alkalom igénybevételével megfelelő segítséget fog tudni nyújtani nekünk abban, hogy a kiégéssel (burnouttal) hatékonyan meg tudjunk küzdeni. Szeretnél részt venni egyéni vagy csoportos coachingon? Akkor ne habozz – vedd fel velünk a kapcsolatot, szívesen segítünk abban, hogy túl tudj lendülni a mélyponton.
Összefoglalás
A kiégés (burnout szindróma) ma már az egyik leggyakoribb probléma multinacionális cégeknél, valamint munkahelyeken. Nagyon fontos, hogy megfelelő technikákat alkalmazzunk, ha meg szeretnénk előzni, valamint akkor is, ha már megtörtént a baj. Erre vannak jó technikák – a legfontosabb viszont az, hogy konzisztensen próbáljunk meg küzdeni a jelenség ellen mind munkahelyi, mind egyéni szinten. Soha ne felejtsük el, hogy mindig van remény, és soha nem késő kilábalni a helyzetből – sokszor pár dolog megváltozatásával is egészen szép, látványos eredmény érhető el.
Források:
https://mentalhealth-uk.org/burnout/
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/burnout/art-20046642