A Sikeres Emberek 20 Szokása – Zsenik, Akik Soha Nem Szereztek Diplomát
Ha valaki szeretne sikeres lenni, mégis mire van szükség? – teszik fel rengetegen a kérdést. A Forbes által nyilvántartott sikeres emberek listáját elemezve arra a meglepő következtetésre jutottak a szakemberek, hogy a sikeresség elsősorban nem a képességeken múlik – nem kell ahhoz géniusznak lenni, hogy valaki kiemelkedővé váljon egy adott területen. Egy adott értelmi szint megléte fölött sokkal inkább a kitartás, konzisztens munka és a szokások azok, amik dominálnak.
Persze, nem mindegy, hogy az ember hogyan alakít ki szokásokat, pontosan mit csinál, és hogy hogyan szervezi saját maga körül a teendőket. Ahhoz, hogy valaki igazán kiemelkedővé váljon, sok mindenre oda kell figyelni – íme, cikkünkben összegyűjtöttünk 20 olyan tippet, amelyeket mindenképp érdemes megfogadnod, ha Te is a sikeres emberek táborát szeretnéd gazdagítani.
A 20-as lista – szigorúan titkos – ne áruld el senkinek!
1. Azzal foglalkozz, amivel szeretsz. Az igazán eredményes embereknek van egy közös jellemzője – mindig azzal foglalkoztak, amit igazán szerettek, nem pedig kényszerpályát választottak.
2. Ne érdekeljen mások véleménye. A sikeres emberek mindig kilógtak a sorból, és soha nem voltak átlagosak. Ha mindig mások véleményével foglalkozol, akkor garantált, hogy nem válasz kiemelkedővé.
3. Olvass rendszeresen. A vállalkozásod soha nem fog nagyobbra megnőni, mint amekkora Te vagy. A rendszeres olvasás hozzásegít ahhoz, hogy fejlődj és tanulj – olyan dolgokat sajátíthatsz el, amiket a mindennapi rutinod során nem lenne lehetőséged.
4. Hallgass hanganyagokat. A hanganyagok tulajdonképpen a könyvek megfelelői, de sokszor kézenfekvőbb lehet hallgatva elsajátítani dolgokat. Podcastek, interjúk, előadások – akár a voiz hangoskönyvtárra is előfizethetünk.
5. Kelj korán! A produktív embereknek is fontos a pihenés és alvás, de amikor csak tehetik, megpróbálnak korán kelni, és hamar elkezdeni foglalkozni a mindennapi teendőikkel.
6. Rendszeresen kapcsolódj ki. Nem lehet folyton csak dolgozni és dolgozni. Ha valaki igazán sikeres szeretne lenni, akkor többet kell tennie ezért, mint egy átlag embernek, de ha nem fújod ki magad néha, a produktivitásod látja kárát előbb vagy utóbb.
7. Sportolj. Ép testben ép lélek – tartja a mondás. Ha azt szeretnéd, hogy igazán produktív legyél a mindennapjaid során, akkor érdemes napi szinten rendszeresen időt szánni a testmozgásra.
8. Írj naplót. A naplóírás az egyik legjobb szokás, amit csak elsajátíthatunk, amennyiben szeretnénk igazán sikeres emberré válni, hiszen így rendszeresen dokumentálni fogjuk, hogy hogyan haladunk a céljainkkal.
9. Maradj konzisztens. Az egyik legfontosabb tulajdonsága a sikeres embereknek a konzisztencia és a folyamatosan beletett munka. Állandóan dolgozz a céljaidon, és azok előbb-utóbb meg fognak valósulni.
10. Bírd a kudarcot. Balogh Petya mondta az egyik Cégépítő Podcast részletben, hogy átlagban a 3.-4. cége lesz sikeres az embernek, nagyjából 40 éves kor körül szokták ezt elérni. A legtöbb nagyon sikeres ember – mint például Henry Ford – többször is tönkrement a pályafutása során.
11. Legyél optimista. Aki optimizmussal áll a mindennapi teendőihez és feladataihoz, az sokkal jobban fogja tűrni a kudarcokat is. A pozitív életszemlélet biológiailag is kedvező hatással van az emberi szervezetre.
12. Mosolyogj. A mosoly kifejezetten pozitív biológiai reakciókat indít el az emberi testben, egy jól irányzott mosollyal a hangulatunkat is át tudjuk huzalozni.
13. Legyél egyenes. Minden üzletfeleddel, a csapattagjaiddal, beosztottaiddal egyaránt, hiszen csak akkor fognak Téged is elismerni, és bizalmad szavazni neked és a tevékenységednek, személyiségednek.
14. Legyenek pontos céljaink. A pontos célmeghatározásban segíthet például a coaching világából ismert SMART technika is, fontos, hogy ezeket pontosan határozzuk meg, időkeretbe foglalva.
15. Legyenek leírt céljaink. Mindig írd is le őket, 10-szer akkora eséllyel valósulnak meg a leírt célok, mint a leíratlanok, érdemes őket valamilyen jól látható helyre kiplakátolni.
16. Törekedjünk a kapcsolatépítésre. A kapcsolatok sokszor többet érnek, mint a szakmai tudás, igazán magasra csak jó kapcsolat tőkével lehet eljutni.
17. Szabadulj meg a mítoszoktól. Nagyon sok téves hiedelem él az emberekben a sikeres személyekről – ilyen például az, hogy ők mind főiskolát végzett emberek. Ez az állítás nem igaz, a legsikeresebb vállalkozók nagy részének nincs semmilyen felsőfokú végzettsége. Szabadulj meg a hiedelmektől – keress ellenpéldákat!
18. Adni akarj másoknak. Nem lehet egy céget igazán nagyra felépíteni, ha nem az van a középpontban, hogy másoknak adj, és mások életét jobbá tedd. A rossz hírnév, céges simlisségek előbb-utóbb vissza fognak ütni, és sokkal nagyobb kárt fognak csinálni, mint hinnéd.
19. Tedd bele a munkát. Avidor András mondta a Cégépítők Podcast „Minden bonyolult kihívásnak egyszerű a megoldása” című részében, hogy ha erdész vezető akarsz lenni, 1000 fát el kell ültetned.
20. Merj hibázni és tanulj belőlük. Szabó Péter mondta „Az élet mint lehetőség” című hanganyagában, hogy a sikeres emberek sokkal többet hibáznak, csak ők újra más és más hibákat követnek el.
A coaching sokat segít a céljaink elérésében
Nagyon sokszor szoktam javasolni a coachingot, mint szolgáltatást azoknak az embereknek, akik szeretnék sikerre vinni az életüket, vállalkozásukat, valamint szeretnének igazán eredményessé válni az élet különféle területein. Ennek az az oka, hogy a célok pontos meghatározása, a segédeszközök használatával együtt drasztikusan megnöveli annak az esélyét, hogy valaki meg fogja valósítani azt, amit szeretne.
Mekkora hányada számít sikeresnek az embereknek?
Nehéz definiálni azt, hogy ki számít sikeresnek és ki nem számít annak. Kutatások szerint nagyjából az emberek 10%-a mondható sikeresnek az alapján, amiket elért, ahogyan él, és ahogyan tekintenek rájuk mások, míg az emberek 90%-a sikertelennek számít az életben.
Sikeres emberek, akik még diplomát sem szereztek
Bill Gates. A mai napig egy sima érettségivel rendelkezik, szegény családból származott, mikor elindult, még kapcsolatai sem voltak. Tizenéves korában kifejezetten kocka volt, imádta a számítástechnika világát. Annak ellenére, hogy nincs semmilyen végzettsége, a világ leggazdagabb embere volt éveken keresztül.
Steve Jobs. Az egyetemet egy félév után otthagyta, az Apple társalapítója a világ egyik legsikeresebb valaha élt üzletemberévé vált, a tanlást forradalmasító embernek nincs diplomája.
Mark Zuckerberg. 2002-ben kezdte meg tanulmányait a Harvardon, ahol informatikusnak tanult, azonban másodéves korában abbahagyta tanulmányait, hogy a Facebook fejlesztésével tudjon foglalkozni. A Facebook ma a világ legnépszerűbb közösségi média platformja.
Michael Dell. Michael Dell 19 évesen abbahagyta az egyetemet, hogy saját céget alapítson, a PC’s Limited-et az austini Texasi Egyetem kollégiumában. A ma ismert Dell Technologies alapítója, amely az egyik legkomolyabb tech vállalat a világon.
Richard Branson. Az ismert brit vállalkozó mindössze 16 évesen hagyta ott az iskolát, ezzel talán a legkevésbé iskolázott milliárdos üzletembernek számít.
Thomas Alva Edison. A leghíresebb és legbefolyásosabb feltaláló, aki valaha a Földön élt, soha nem járt járt középiskolába vagy főiskolára. Gondoltad volna?
Henry Ford. A világ legismertebb autóipari mágnása körülbelül 15-16 évesen otthagyta az iskolát. Később részt vett üzleti tanfolyamokon, de főiskolai diplomát soha nem szerzett.