Szokás Jelentése – 10 Tipp Az Eredményes Szokások Kialakításához
A szokás jelentése olyan döntések sorozata, együttese, melyeket nap mint nap meghozunk rutinból. A mindennapi életünk nagy része – egyes becslések szerint 90-95%-a a szokásainkból tevődik össze.
Miért nagyon fontos a jó szokások kialakítása?
Amikor valaki szeretne igazán eredményes és sikeres lenni a mindennapjai során, alapvető fontosságúvá válik, hogy jó szokásokat alakítson ki. Ennek oka, hogy az agyunk működéséből adódóan a legtöbb cselekedetünket gépiesen hajtjuk végre. A gondolkodás – összetett folyamatok elemzése és értelmezése – egy komplex agyi munkát igénylő tevékenység, és rengeteg felhasznált energiát igényel. Például, kimerítő az agy számára egy ismeretlen városrészen történő navigáció és tájékozódás, de nem számít kimerítő tevékenységnek a munkahely és otthon közötti útvonal megtétele.
De ugyanez a megállapítás tehető számos tevékenységre: a fogmosás, reggeli feltöltözés, a munkahelyen a rutin e-mailek megválaszolása, az ebédszünetben történő társas interakciók – ezek nem igényelnek komolyabb agymunkát és erőfeszítést. A pszichológusok szerint a habitusaink nagyjából a napi cselekedeteink 90-95%-át teszik ki.
Miért érdekes mindez? Azért, mert szokássá tehetünk olyan dolgokat is, amelyek kifejezetten hasznosak. Ilyen például a nyelvtanulás. Az elején sokan úgy gondolnak a tanulásra, mint egy plusz teherre – már megint elő kell venni a könyvet, és a szavakat tanulni. Viszont, abban az esetben, ha a tanulást habitussá tesszük – kutatások szerint ehhez 22 napra van szükségünk – akkor egy idő után természetessé válik, és nem lesz megerőltető számunkra. Ezen felül, ha helyes tanulási szokásokat alakítunk ki – például hanganyagokat hallgatunk – akkor még különösebben megerőltető sem lesz a nyelvtanulás. Bármily hihetetlen – helyes szokások és tanulási technikák alkalmazásával viszonylag kevés erőfeszítéssel elsajátítható egy teljesen új nyelv.
A 22 napos szabály – mennyi idő kell ahhoz, hogy egy szokás kialakuljon?
Ahogy erre már tettünk korábban utalást – nagyjából 22 napra van szükségünk ahhoz, hogy egy feladat elvégzése rutinná, szokássá váljon. Tehát, ha 22 napon keresztül tanulunk nyelvet, az természetessé válik. Ha elkezdünk reggelente futni, akkor eleinte ez megerőltető és kényelmetlen lesz, de 22 nap után természetessé válik majd, és élvezhetjük az új életforma előnyeit.
Ugyanúgy gátolhatnak és előre is vihetik az életünket
Persze, vannak rossz habitusok is. Ilyen például a rossz bioritmus, életvitel, a napi fejlődés és tanulás elhanyagolása, valamint az egészségtelen táplálkozás. Ezeken ugyanúgy változtathatunk – 22 nap után a legtöbb rossz szokásunk egész egyszerűen megszűnik, és nem vágyunk többé arra, hogy csináljuk – ez alól természetesen kivételt képeznek az erősen addiktív fajták. Ha például 22 napig zöldségen és gyümölcsön élünk, akkor nem fogunk pörköltes ételek fogyasztására vágyni.
10 tipp az eredményes szokások kialakításához
Íme, 10 olyan tipp, amelyet érdemes lehet megfogadnunk, ha azt szeretnénk, hogy igazán eredményes szokásaink legyenek.
1. Legyünk tudatosak. Legyünk maximálisan tudatosak, ha azt szeretnénk, hogy jó habitusaink alakuljanak ki. Fókuszáljunk arra, hogy mi most ezt szeretnénk csinálni.
2. Határozzuk meg a pontos szokást. Határozzuk meg a pontosan, hogy mit szeretnénk nap mint nap csinálni ezentúl. Mennyi időn keresztül, milyen formában és módon?
3. Keressünk miérteket. Ha nehezebb kihívásról van szó – például, mert sok szabadidőnkbe fog kerülni – akkor keressünk valami „big enough reason”-t erre.
4. Ha kell, korrigáljunk. Ha elsőre úgy tűnik, hogy az adott habitus elsajátítása nem fog menni, korrigáljunk az eredeti terven valamilyen módon, és valósítsuk meg azt.
5. Legyen az önfejlesztés a mindennapjaink része. Legyen minden nap egy kis időd arra, hogy tanulj, kiváló lehetőség például erre a voiz hangoskönyvtár.
6. Tedd élvezetessé. Tedd a munkát kifejezetten élvezetessé, és élvezhetővé, például, ne szótárból akarj tanulni szavakat, hanem hanganyagok formájában tedd hazafelé a buszon.
7. Kérj támogatást. Kérj valamilyen formában támogatást másoktól – erre jó például a coaching, amely során célokat tűzünk ki.
8. Keress sorstársakat. Együtt könnyebb – tartja a mondás. Keress valakiket, akikkel együtt tudod bejárni ezt az izgalmas utat.
9. Csinálj kihívást. Ha sikerül elérni a célt, akkor jutalmazd meg magad valamivel, ezt akár mondd el egy családtagodnak is.
10. Gondolj a jutalomra. Gondoljunk mindig az elérhető jutalomra, valamint arra, hogy milyen eredményét fogjuk élvezni az új szokásainknak.
Coaching – egy kiváló megoldás
Amikor új habitusokat szeretnénk kialakítani, a coaching egy rendkívül hatékony és értékes eszköz lehet számunkra ebben. Ennek oka, hogy egy képzett szakember aktív segítségnyújtást vállal nekünk abban, hogy a céljainkat eredményesen tudjuk megvalósítani, és a szokások kialakítása hatékonyan, zökkenőmentesen történjen meg.