Perfekcionizmus – Jelentése, Típusai, 10 Módszer Ellene
A perfekcionizmus jelentése tökéletességre való törekvés, törekedés, maximalizmus. A pszichológiában egy ismert személyiségjegy, három típusa létezik: énközpontú, másközpontú, valamint társadalmi. Példa mondatok: Géza perfekcionista, hiszen mindig a tökéletességre törekszik a munkahelyén. Ádámot nem jellemzi perfekcionizmus a munkájában, hiszen sokszor félkész munkákat ad ki a kezei közül.
A perfekcionizmus 3 fő típusa
Három fő típusát különböztetjük meg attól függően, hogy az örökös megfelelés mire irányul.
1. Énközpontú perfekcionizmus. Ez a típus a leggyakoribb, a hétköznapi értelemben véve is rá szoktunk gondolni, mikor a fogalmat emlegetjük. Az ember jellemzően szigorú saját magával szemben, és nagyon kritikus – soha nem elégedett a saját teljesítményével.
2. Másközpontú perfekcionizmus. Ez a típus a munkahelyeken fordul elő nagyon gyakran – mikor valakainek folyamatosan magas elvárásai vannak mások irányában, de az eredményesség nem igazán akar megvalósulni valamilyen okból kifolyólag.
3.Társadalmi perfekcionizmus. Ez a típus mindig azon gondolkodik, hogy vajon mások mit gondolnak róla, és attól fél, hogy el fogják utasítani őt. Fontos kiemelni, hogy a mások véleményével kapcsolatos viselkedés természetes, viszont túlzott mértékben már perfekcionizmusról van szó.
Miért káros a rerfekcionizmus? 10 érv
1. Elvész a fókusz. Nem arra fókuszálunk, ami igazán az eredményeket és a sikert hozza. Ennek köszönhetően egészen biztosra vehető, hogy az eredeti cél nehezebben fog megvalósulni.
2. Túl sok idő megy el felesleges dolgokra. Sok olyan dologgal fogunk foglalkozni, ami egyébként nem tesz minket sikeresebbé vagy boldogabbá, eredményesebbé.
3. Piaci hátrányba kerülünk. Nem fogunk tudni igazán hatékony marketingszövegeket és szlogeneket használni, hiszen mindenkit meg akarunk szólítani.
4. Nem valósul meg a fő cél. A fő cél nem fog megvalósulni, köszönhetően annak, hogy kimerülünk majd, és elvesztjük a fókuszt a legfontosabb dolgokról.
5. Általános kimerülés. Mivel mindenkinek meg akarunk felelni, ezért általnos kimerültséget fogunk érezni, és arra a nagyon kevés plusz eredményre fog elmenni rengeteg időnk.
6. Nem megtérülő folyamatok. Mivel az üzleti folyamatok nem térülnek meg eléggé a redundáns esetekben, ezért sok időnk és erőforrásunk fog felesleges dolgokra elmenni.
7. Kudarc élmény. Mivel nem tudtunk másoknak megfelelni, ezért a kudarc érzésével kell majd szembenéznünk, ami kellemetlen lesz emberi oldalról nézve.
8. Negatív visszajelzések. Ennek eredményeként pedig negatív visszajelzéseket fogunk kapni más emberektől, hiszen nem tudtunk megfelelni mások elvárásainak maradéktalanul.
9. Kevés szabadidő. Aki mindenkinek meg akar felelni, annak számítania kell majd arra, hogy kevesebb szabadideje lesz a mindennapjai során.
10. Rossz szokások. Rossz szokásaink fognak kialakulni, és megfelelési kényszerben fogunk szenvedni, ami kifejezetten káros lehet az emberi egészségre.
10 módszer a perfekcionizmus legyőzésére
Íme, 10 olyan tuti tipp, és módszer, ami segíthet abban, hogy le tudjuk győzni a perfekcionizmus személyiségjegyet. A coaching során is gyakran ki szoktunk hangsúlyozni ezeket.
1. Fókuszáljunk a legfontosabb dolgokra. Mindig tartsuk észben, hogy mik azok a dolgok, amik a legtöbb hasznot hozzák az üzleti életben nekünk és mik azok, amik az igazi sikereket előidézik.
2. Ne foglalkozzunk felesleges feladatokkal. Ami felesleges, vagy majdnem teljesen haszontalan, azokkal ne akarjunk foglalkozni, inkább adjuk ki másnak.
3. Gondoljunk a piaci és emberi előnyökre. Ha nem akarunk mindenkinek és mindenhol megfelelni, akkor egészen biztos, hogy szűkebb közegben fogunk mozogni – ez pedig különféle előnyökhöz fog juttatni minket a specializáltság miatt.
4. Gondoljunk a fő megvalósítandó célra. Mindig gondoljunk azokra a fő célokra, melyeket el szeretnénk érni, és ezeket tartsuk szem előtt a mindennapjaink során.
5. Gondoljunk az egészségünkre. Gondoljuk át, hogy az a minimális kis plusz, amit elkönyvelhetünk magunknak, vajon ér-e annyit, hogy ezért az egészségünket is kockára tegyük.
6. Összpontosítsunk a profitra és jutalomra. Mindig gondoljunk arra, hogy mekkora profitot értünk el, és hogy milyen eredményessé váltunk az által, hogy nem mindenkinek akartunk megfelelni. Láttál már olyan sportolót, aki egyaránt aranyérmes Judo-s és tenniszező is lett?
7. Gondoljunk a sikerre. A kudarc elkerülése nagyon sokat segíthet nekünk abban, hogy érezzük, valójában sikeressé váltunk az élet valamely területén.
8. Adjunk a pozitív visszajelzésekre. Mindig tartsuk észben azokat a pozitív visszajelzéseket, melyeket azért kapunk, mert 1-1 területen kiemelkedővé sikerült válnunk.
9. Legyünk tudatosak. A tudatosság egy nagyon hasznos eszköz – amikor azon kapjuk magunkat, hogy már megint mindenkinek meg akarunk felelni, gondoljunk arra, hogy nem ezt szeretnénk igazán.
10. Alakítsunk ki jó szokásokat. A jó szokások segíteni fognak nekünk abban, hogy mindig meg tudjuk találni a fókuszt a mindennapjaink során.
Ami nagyon sokat segíthet – egy jó life és business coaching
A perfekcionizmus legyőzésében hatalmas segítséget nyújthat nekünk egy külső segítő személy, aki segít nekünk célokat felállítani, rámutat a hibás szokásainkra, valamint megmondja, hogy mit kellene tennünk annak érdekében, hogy a perfekcionista viselkedésünket le tudjuk vetkőzni. Az első alkalom ingyenes – mindenkit várok szeretettel a coaching alkalmakon!