Az Önreflexió Jelentése – Hogyan Használd Hatékonyan?
Az önreflexió jelentése önvizsgálat. A folyamat során az ember kívülről, semlegesen vizsgálja magát, egy tanulható, fejleszthető készség. A személyes fejlődés egyik rendkívül hatékony eszköze, melynek során az egyén saját cselekedeteit, viselkedését, gondolatait, érzelmeit értelmezi, vizsgálja, valamint elemzi. Az eszköz abban segít, hogy életünk során értékeinknek és céljainknak megfelelő irányban haladjunk tovább, valamint, hogy jobban megoldjuk a felmerülő kihívásokat és megismerjük saját valódi motitációnkat.
Legfontosabb elemei
Az önreflexió három nagyon fontos részből áll, melyek:
1. Saját magunk tudatos megfigyelése. E közben nem lehet mást csinálni, vagy mással foglalkozni – rá kell szánni a megfelelő mennyiségű időt és energiát, hogy pontosan kielemezzük a viselkedésünket, tevékenységünket egy adott helyzetben.
2. Pontos énképünk tisztázása. Pontosan tisztában kell lennünk azzal, amit önmagunkról gondolunk. Ez lehet jó vagy rossz – érdemes őszintén tükörbe nézni, hiszen ez fog segíteni abban, hogy tisztán lássuk a helyzetet.
3. A két fogalom összevetése – így érthetjük meg önmagunkat igazán és így lehetünk képesek igazán azonosítani a fejlesztendő területeket.
Miért rendkívül hasznos az önreflexió?
Nagyon sokan alábecsülik a folyamat jelentőségét – azonban ne felejtsük el, hogy ez teszi lehetővé a mikro-makro szinten történő elemzéseket. Makro szinten lehetőségünk nyílik életünk általános irányvonalának értelmezésére, és annak belátására, hogy merre tartunk, megfelelő-e az irány, érdemes lenne- a kormányt elrántani.
Mikroszinten a mindennapi tevékenységünk válik sokkal egyszerűbbé. Könnyedén értékelhetjük másokkal való viszonyunkat, a környezetünkkel szembeni elhelyezkedésünket, és lehetőség nyílik arra, hogy felismerjük a gyengeségeinket, erősségeinket másokhoz képest, vagy bizonyos szituációkban.
Miért kifizetődő a rendszeres önreflexió?
Eleinte talán úgy fogjuk gondolni, hogy önmagunk elemzése túlságosan sok energiát emészt fel. Ez a tevékenység egy hosszútávú befektetés magunkra nézve, mely rendszerint busásan megtérül.
- Fejleszti az érzelmi intelligenciánkat
- Segít megismerni a berögzült, felesleges reakcióinkat
- Segít a jó úton maradni a mindennapok során és hosszútávon
- Segít másokkal jó kapcsolatot létrehozni és kialakítani
- Pontosan rájövünk, hogy mi okozza a kiégést
- Képesek leszünk felülemelkedni 1-1 pillanatnyi állapoton
Fontos, hogy ne vigyük túlzásba az önreflektív magatartást, hiszen ez károssá válhat és elveheti a kedvünket az önvizsgálattól.
Az önreflexiót elősegítő tevékenységek
Több olyan tevékenység van, amely rendkívül hatékonyan elősegítheti az önreflexiós munkát. Ilyenek például:
A gondolatok hangos kimondása. Sokszor az által könnyebben el tudunk fogadni tényeket, hogy hangosan kimondjuk őket, vagy ez által ébredhetünk rá egy új nézőpontra.
Rendszeres meditáció. Üljünk le otthon, amikor épp nincs rajtunk kívül senki a szobában, és behunyt szemmel kezdjünk el meditálni, elmélkedni a problémákon.
A természetben való elmélkedés. Ne essünk abba a hibába, hogy mindig mindent az íróasztalnál akarunk megoldani. Kell a kikapcsolódás, a természet zöreje ahhoz, hogy igazán magunkba tudjunk fordulni.
Kérdések, melyeket fel kell tenned magadnak
Nagyon fontos megérteni, hogy vaktában, a levegőbe lőve nem fogunk igazán sikeres eredményt elérni a folyamattal. Nagyon fontos, hogy tisztán lássuk azokat a kérdéseket, melyekre választ szeretnénk kapni.
Erősségeim – megértő vagyok másokkal? Rendezett a megjelenésem, erős tartással rendelkezem? Bírom a terhelést?
Gyengeségeim – pontosan mik a gyenge pontjaim? Könnyen dühbe gurulok? Nem vagyok elég tekintélyt parancsoló?
Képességeim – mikben vagyok igazán jó? Tervezési feladatokban, vagy szervezési munkákban?
Problémáim – melyek azok a magánéleti, munkahelyi problémák, melyek igazán zavarnak, és miért? Mik a konkrét részei, elemei?
Eredmények – milyen sikereket értem el? Ezeket mások is látták, elismerték? Miért voltak ezek igazn emlékezetesek számomra?
Megoldások – hogyan oldok meg problémákat, és hogyan voltam erre képes a múltban? Ezek közül mit lenne érdemes többször is használni, és mit nem?
Napló vezetés – a megoldás szent grálja
Amikor saját naplót vezetünk, utólag tisztán fogjuk látni, hogy egy adott helyzetben mik voltak a kiváló okok, a saját reakciónk, és hogy a végeredmény csupán a szerencse műve volt-e, vagy sem. Hétről hétre, hónapról hónapra rögzíteni tudjuk az elért eredményeiket, és ez által pontosan nyomon követhetővé válik minden egyes folyamat.
Mit veszíthetsz, ha nem használod rendszeresen az önreflexió eszközét?
Amikor coachént arról szoktam beszélni, hogy mennyire fontos a szakmai visszacsatolás, arra is ki szoktam térni, hogy mit veszíthet valaki abban az esetben, ha ezt az önreflexiót nem készíti el.
1. Nem látjuk a pontos énképünket. Ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy milyen tulajdonságaink, valamint identitásunk van, akkor jó eséllyel rossz irányba fogunk elindulni az Életben, vagy a probléma megoldása során.
2. Nem látjuk a saját problémáinkat. Ha nem látjuk azt, hogy mik a saját problémáink, akkor azokra hatékony válaszokat sem fogunk tudni találni. Pontosan látni kell, hogy mik a gyengeségeink, hogy ezekre megoldást találjunk.
3. Nem látjuk a saját erősségeinket. Amennyiben nem látjuk a saját erősségeinket, arra sem leszünk képesek, hogy a bennünk rejlő maximumot kihozzuk saját magunkból.
4. Nem látjuk a saját gyengeségeinket. Ha nem vagyunk tisztában a saját gyengéinkkel, akkor rendkívül esélyes, hogy ezek javításán sem fogunk tudni eredményesen dolgozni.
5. Nem látjuk, hogy honnan hová jutottunk el. Nagyon fontos, hogy őszintén válaszoljunk erre a kérdésre: mégis honnan hová jutottunk el? Mindezt milyen áron sikerült elérni?
Mit nyerhesz a használatával?
Íme, pontokba szedve – hogy mégis mit nyerhetsz az önreflexió rendszeres, vagy időnkénti használatával, a rendszeres coaching során ezeket szoktam kiemelni.
1. Sokkal jobb döntéseid lesznek. Sokkal jobb és hatékonyabb döntéseket fogsz tudni meghozni, amennyiben reflekíven a tükörbe nézel, hiszen pontosan tudod, hogy egy adott problémával hányadán állsz, milyenek szoktak lenni a reakcióid.
2. Időt spórolsz. A rossz döntések akár évekbe, vagy évtizedekbe kerülhetnek az embereknek. A jobb döntéshozatal által a mindennapok során is nagyon sok plusz időre tehetsz szert.
3. Hatékonyabbá válsz. Az általános hatékonyság az élet minden területén meg fog jelenni, ha őszintén szembenézünk saját magunkkal. Jobban fogjuk tudni, hogy mit kell tennünk egy adott szituációban.
4. Pontosan látni fogod a gyengeségeidet. Ha pontosan látod a gyengéidet, akkor pontosan tudni fogod azt is, hogy mibe nem érdemes belekezdeni, milyen munkák nem valóak neked.
5. Pontosan látni fogod az erősségeidet. Ha tisztában vagy az erősségeiddel, akkor mindig jó döntéseket fogsz hozni a munkavállalói életben, és a magánéletben is jobban be fogod tudni osztani a feladataidat.
Miért szoktam coachként az önrefleció fontosságát kihangsúlyozni?
Alapvetően azért, mert önvizsgálat és az eredmények mérése nélkül soha nem fogjuk tudni, hogy ténylegesen jól haladunk-e az adott probléma megoldásával vagy sem. Nagyon fontos a konzisztencia, mérhetőség és elszámoltathatóság magunkkal szemben – ebben lehet például hatalmas segítségünkre a rendszeres coaching tevékenység, ahol a megfelelő eszközökkel dolgozunk hétről hétre.
Miért érdemes külső segítséget is igénybe venni?
Egy jó coach, vagy tréner nagyon sokat segíthet abban, hogy ez az önreflexív folyamat hatékonyan valósuljon meg. A szakember külső szemmel olyan hibákat fog észrevenni, melyekre mi magunk talán nem lennénk magunktól képesek, és pontosan tisztában van azzal, hogy az önreflexió mitől lesz igazán hatékony, mint elérhető megoldás a fejlődéshez.