Motiváció Jeletése, Folytamata, Típusai
A motiváció szó jelentése készítető tényező, indíték, amely növeli az egyén hajlandóságát és ésszerű okot nyújt arra, hogy megtegyen, elvégezzen egy elvárt cselekvést vagy engedelmeskedjen valamilyen utasításnak. A kifejezés a latin “movere” szóból ered, melynek jelentése: mozog, mozogni, megmozgatni. A fogalomnak többféle típusa létezik.
Példák: egy elhivatott szakember fő motivációja általában nem a pénz, hanem az, hogy segíteni tudjon másoknak. Ha egy egyetemistának nincs motivációja, akkor nem fog önállóan tanulni.
Milyen szerepe van a vállalati működésben, projektmenedzsmentben?
A motiváció fogalmával sokszor találkozhatunk coaching üléseken és menedzsertréningeken. A projektmenedzsment akkor lehet hatékony és sikeres, ha az alkalmazottak motiváltak a munkavégzést illetően. Ezért nagyon fontos kideríteni, hogy egy adott személyiséget, vagy teamet hogyan lehet igazán motivációra bírni, és ezt folyamatosan fenn is kell tartani, a körülményekhez, aktuális projektfázishoz igazodva.
A motiváció folyamata
A motiváció folyamata három részből tevédik össze: a szükségletből, motivációból és cselekvésből. Az első fázis mindig annak a felismerése, hogy valamire szükségünk lenne a jólétünk megőrzéséhez, valami hiányzik. Ez egy vágyat hoz létre, amelynek a beteljesítéséhez valamilyen cselekvést kell elvégeznünk.
A külső és belső motiváció fogalma
A fogalomnak kétfajta típusa létezik: külső (extrinzik) és belső (intrinzik).
A külső motivációt külső tényezők hozzák létre, a tevékenység oka nem önmagában, hanem valamilyen külső célban keresendő. Legtöbbször valamilyen jutalom elnyerése vagy büntetés elkerülése a cél. Példák rá:
- Valaki készül egy vizsgára (cselekvés), hogy ne bujon meg (cél)
- Valaki sokszor vállal plusz munkát (cselekvés), hogy előléptessék (cél)
- Valaki jár karatézni (cselekvés), hogy meg tudja védeni magát (cél)
- Egészségesen táplálkozom (cselekvés), hogy egészségesen éljek (cél)
- Sokat képzem magam (cselekvés), hogy magas óradíjat kérhessek a munkámért (cél)
A belső motivációt belső tényezők hozzák létre, abban nincs semmilyen külső faktor. Azért teszek meg valamilyen cselekvést, mert az egyszerűen örömet okoz, jól esik. Példák rá:
- Pizzát eszek, mert finom íze van, örömet okoz.
- Egy könyvet olvasok, mert szórakoztató és szeretek olvasni.
- Névtelenül dobok pénzt a perselybe egy adományozó szervezet székhelye előtt, mert ez egy nemes cselekedet.
- Szoktam hobbi honlapokat készíteni és blogot írni, mert szeretem csinálni.
A modern pszichológia a belső ingert tartja nagyobb erőnek, viszont vannak helyzetek, amikor az nem alkalmazható – kénytelenek vagyunk a külső motivációval beérni. A kutatások szerint a megjelenő külső motiváció csökkenti a belső meglétét.
Mit tehetünk a motiválatlanság ellen?
Íme, 6 olyan tipp, amelyek nagyon sokat segíthetnek abban, hogy fókuszban maradjunk a mindennapi munkánk során.
1. Megbecsülés. Mindenki sokkal szívesebben és hatékonyabban végzi a munkáját, ha megbecsülik őt a fáradozásaiért. Amennyiben alkalmazottaid, beosztottaid vannak, mindig ismerd el az ő munkájukat – és cserébe ők is így fognak viszonyulni hozzád. Így mindenki motiváltan fogja végezni a teendőit.
2. Tisztázd le a küldetésedet. Mi a küldetése annak a tevékenységnek, munkának, amit csinálsz? Hogyan fogja ez mások életét jobbá tenni, mások életét megváltoztatni?
3. Milyen előnyöd származik később abból, amit csinálsz? Sokszor nem is gondolná az ember, hogy mennyi előnye származhat az embernek abból, hogy megtanul valamit, elsajátít valami újat. Hányszor használtad eddig azt az angol tudásodat, amit az iskolában tanultál meg?
4. Bonsuk a feladatot részcélokra. Egy komplett folyamat elvégzése sokkal nehezebb lehet akkor, ha folyamatosan a végcélt látjuk magunk előtt. Tűzzünk ki magunk elé kisebb, egyszerűbb célokat!
5. Kezdd az egyszerűbb feladatokkal. Egy nehéz, komplex, összetett feladat sokszor elveszi az ember kedvét a munkavégzéstől. Kezdd az egyszerűbbekkel – szerezz sikerélményt – és utána haladj az egyre nehezebbek felé.
6. Távolítsd el az akadályozó tényezőket. Lehetnek akár lelki tényezők, kellemetlen személyek a környezetedben vagy félelem – a lényeg, hogy ezektől minél hamarabb megszabadulj.
Miért nagyon fontos a coaching és személyiségfejlődés során a motiváció?
Nagyon fontos, hogy a változni akaró személy megfelelő motivációval rendelkezzen, és hogy rendszeresen gondolja át, hogy pontosan mi az, ami neki erőt ad a változás során. Amikor coachként szoktam segíteni a klienseimnek abban, hogy ezeket a változásokat el tudják érni, nagyon sokszor hangsúlyozom ki ennek a fontosságát, hiszen e nélkül aligha lehet eredményeket elérni.