Mit csinál a coach és mit csinál a pszichológus?
Minden ember életében előfordul, hogy külső segítségre és mentális vagy motivációs támogatásra szorul. A nehéz helyzetekben azonban sokszor nem is olyan könnyű eldönteni, hogy pontosan milyen segítség lenne a legmegfelelőbb. Ez főként akkor van így, ha még soha nem jártunk pszichológus szakrendelésén és nem vettünk részt coaching ülésen sem.
Ha a családban sem volt korábban erre példa, akkor gyakran előfordul, hogy szégyenli is az illető, hogy valamilyen problémával küzd és attól tart, ha segítséget kér, akkor őrültnek vagy egyszerűen gyengének bélyegzik. Pedig erről szó sincs egyik esetben sem. A klinikai értelemben vett mentális betegségekkel küzdőket ugyanis a pszichiáter kezeli, ami már egy teljesen más kérdés. Most nézzük részleteiben, hogy mi is az az éles határvonal, ami elválasztja egymástól a pszichológus és a coach munkáját.
Múlt vagy jövő?
Érdemes feltetennünk magunknak a kérdést vagy jobban megvizsgálnunk, hogy mi képezi a szorongásunk tárgyát. Ha egy nemrégiben elvesztett szerettünk halálát, esetleg egy válást vagy valamilyen átélt traumát nem tudunk feldolgozni, esetleg valamilyen komolyabb betegséget diagnosztizáltak nálunk és ez okoz napi szinten komoly szorongást, ami akadályozza a mindennapi életvitelünket, akkor nagyobb valószínűséggel egy pszichológus fog számunkra hatékonyabb segítséget nyújtan.
A pszichológiai üléseken a pszichológus verbális és non verbális módszerekkel feltárja a múltban történt eseményeket és segít azok feldolgozásában, a szorongás vagy blokk oldásában. Egy pszichológiai terápia hosszúsága a páciens esetétől függ. Ez 10 alkalomtól kezdve akár éveken át is eltarthat.
A coach a fentiekkel szemben a jövőre fókuszál, és olyan motivációs, stratégiai módszerekkel segíti a hozzá fordulókat, amivel el tudják érni a kitűzött céljaikat. A coach nem orvos, és nem kezeli a múltból fakadó szorongásokat mint a pszichológus. Ellenben elkísér a személyes vagy üzleti fejlődésünk útján, például álláskeresés, vezetővé válás, új élet kezdés vagy más, a jelenben zajló és számunkra nagy változást jelentő folyamatban.
Most, hogy már értjük mi a különbség a két szakember munkája között, még mindig érezhetjük azt, hogy mindkét irányú segítségre szükségünk van. Hiszen az ok és okozati összefüggést sok esetben nem léphetjük át. Például, ha egy traumatikus haláleset történt a családban és emiatt kellene valakinek új életet kezdenie, akkor először a pszichológussal végzett munka lesz szükséges a számára. A kétféle session nem folyhat ugyanis párhuzamosan, mert akadályozhatják egymást.
Azonban, ha valakinek egy adott jelen helyzetet szeretne jobban átlátni, rendszerezni a döntés előkészítő tényezőket és megtalálni vagy megőrizni a fókuszt, akkor egyértelműen a coach fog tudni hatékonyabban segíteni. Ilyen esetben a múlton történő merengés kevés eséllyel fogja előre vinni az illetőt.
Mindkét szakember esetében szakmai elvárás, hogy ha úgy ítéli meg, hogy a hozzá forduló segítség kérőnek más módszerek illetve más szakterület tud hatékonyabb segítséget nyújtani, akkor irányítsa át a megfelelő helyre. Így akkor sem kell aggódni, ha elsőre nem a megfelelő szakemberhez jelentkezünk be. Az első, ismerkedő beszélgetés alkalmával ki fog derülni, hogy jó helyen járunk-e vagy a másik szakterülethez lenne inkább célszerű fordulni segítségért.