Mediátor Jelentése, Fogalma – Mi A Feladata?
A mediátor szó jelentése közvetítő. A kifejezés a mediare francia szóból származik, melynek jelentése közvetíteni, békéltetni. A mediátor az a személy, aki egy problémemegoldó folyamat keretein belül segít tisztázni a konfliktus természetét, jellegét, és segít olyan megoldás találni, amely mindkét fél számára megfelelő. A mediáció eredménye sokszor rendkívül örömteli és kielégítő – csaknem bármely ügyben lehet alkalmazni, témától függetlenül, és általában gyorsabb, hatékonyabb megoldást kínál a szemben álló felek számára.
A mediáció pár alkalmazási területe:
- Iskolai mediáció
- Kamasz-szülő mediáció
- Párkapcsolati mediáció
- Gazdasági mediáció
- Válási mediáció
- Büntetőjogi mediáció
- Munkaügyi mediáció – a munkáltató és munkavállaló között
- Egészségügyi mediáció
- Környezetvédelmi mediáció
Érdemes lehet-e mediátorhoz mennünk?
Nagyon sok esetben, helyzetben, szituációban lehet jó döntés mediáción részt venni, hiszen sokkal egyszerűbb és kényelmesebb folyamat lehet mindkét fél számára, mint a hagyományos jogi utak, ügyvédek bevonása. Ennek köszönhetően érdemes lehet megpróbálni egy pár alkalmon részt venni, mielőtt úgy döntenénk, hogy a komplikáltabb utat választanánk.
Pár példa az alkalmazására – részletesen kifejtve
Fontos megérteni, hogy a mediátor nem mindig, minden esetben járható út – vannak helyzetek, amikor kötelessége a Feleknek bírósághoz fordulnia, ilyen szituációk azok, amikor példul súlyos bűncselekményről van szó. Azonban, sok esetben van lehetőség arra is, hogy a problémát békéltető jelleggel megoldjuk – ilyenek például:
Az alkalmazottat jogtalanul bocsátották el a munkahelyéről. A munkavállalókat mindig is védték különféle jogszabályok – nem lehet valakit hosszú idő után csak úgy kirúgni, de ha valamilyen jogos érdeksérelem gyanúja merül fel, sokszor érdemes lehet inkább békésen megoldani azt, hiszen a cég jó hírneve foroghat kockán.
Egy cég szellemi védjegyét jogtalanul használta fel valaki. Szándékosan vagy sem – könnyen előfordulhat, hogy valakinek a jogos üzleti érdekeit megsérette egy másik jogi személy. Ilyenkor érdemes lehet megpróbálni eleinte nem jogi úton megpróbálni megoldást találni.
Egy embert kisebb egészségügyi kár ért munkaadói gondatlanságból eredően. Minden munkaadónak kötelessége a munkavédelmi jogszabályoknak megfelelő környezetet biztosítania a munkavégzők számára. Ha valakit kisebb kár ért a munkáltatói gondatlanságból adódóan, akkor megfelelő opciót nyújthat a folyamat.
Válás előtt álló felek gondolkodnak egy jobb lehetőségen. Amikor válásra kerül sor, akkor a jogi út sokkal komplikáltabb lehet, a mediáció egy sokkal könnyebben járható megoldást kínál a feleknek.
Mi a különbség a coach és mediátor között?
Nagyon sokan szokták a két fogalmat összekeverni egymással. A coach szerepe, hogy új perskeptívákat adjon, a jövőt közösen megtervezze velünk, és hogy segítsen megfelelő célokat kitűzni magunk elé. A mediátor pedig egy problémát próbál megoldani, a konfliktusra megoldást találni, sokszor több fél között. Ennek köszönhetően a coaching feladata nem keverendő össze a szakemberével, habár, érdemes megjegyezni, hogy sokszor foglalkozik mindkettővel egyaránt ugyanaz a személy, csak más technikát alkalmaz a két esetben.
Mit veszíthetünk, ha nem megyünk el a szakemberhez?
Sokan szokták feltenni a kérdést, hogy mégis mit veszíthetünk abban az esetben, ha nem megyünk el egy mediátor szakemberhez. Íme, néhány olyan szempont – amelyeket mindenképp éredmes lehet mérlegelnünk:
Válásra kerül sor. Párkapcsolati problémák, konfliktusok esetén könnyen megeshet, hogy a probléma meg nem oldása esetén végül válással végződik a házasság vagy a párkapcsolat – ilyenkor súlyos érzelmi, anyagi és szociális veszteségekkel számolhatunk nem csupán mi, hanem a környezetünkben élő emberek is.
Drága jogi képviselőkre kell költeni. Bármilyen vitás folyamat során előfordulhat, hogy amennyiben nem tudjuk megoldani a nézeteltérést, jogi útra kell terelni a problémát. Ez esetben könnyen lehet, hogy a feleknek mélyen a zsebükbe kell majd nyúlniuk.
Sok időnk fog elmenni pereskedéssel. Ha pereskedésre kerül sor, akkor könnyen lehetséges, hogy ez sok időnket fogja elvinni hosszú távon, hiszen a bíróságon meg kell jelenni, több embernek kell majd tanúvallomást tennie, és a többi.
A cég rossz hírnévbe kerül. Ha munkaügyi probléma kapcsán merül fel a mediátor, mint lehetőség, akkor akár a vállalat is rossz hírbe kerülhet, ha kiderül, hogy a munkavállalókkal szemben etikátlan eljárást alkalmaztak. Sokkal jobban jár mindenki, ha sikerül békéltető jelleggel megoldani a problémát.
Több haragos fél lesz a végén. Ha mindenáron más megoldást és érdekérvényesítést szeretnénk alkalmazni, akkor könnyen megeshet, hogy a végén több haragos féllel kell majd szembenéznünk, és sokkal drámaiabb lesz a légkör, mintha nyugodt körülmények között próbáltunk volma megoldást találni.