Karrier Coaching – Mire Jó, Kinek Ajánlott?
Bizonyára nagyon sokan találkoztatok már a karrier coaching kifejezéssel. Pontosan mit takar a fogalom? Sokan úgy vélik, hogy a szakember feladata csupán a gimanzistákra korlátozódik – akiknek tanácsot kellene adni a továbbtanulással kapcsolatban. Ez egy téves elképzelés, hiszen bárkinek szüksége lehet karrier coachingra, aki pályamódosítás, karrierváltás előtt áll.
Mi az a karrier coaching pontosan?
A fogalom egy olyan folyamatot takar, amely során a career coaching szakember – karrier tanácsadó – segít abban, hogy a megfelelő személy el tudja dönteni, hogy az adott szakma, szakterület, munkahely, vagy munkatípus megfelelő lenne-e számára. Nagyon fontos megérteni, hogy a szakember munkája nem csupán egy adott szakma javaslására vonatkozik – hiszen, számos esetben lehet szükségünk tanácsadásra.
A munka komoly rálátást igényel a komplett munkavállalói piacra is, hiszen nem csupán egy egyén érdeklődési köre döntheti el, hogy valaki alkalmas lenne-e egy adott feladattípus ellátására, vagy sem – a személyisége is rengeteget számít. Hiába érdekel valakit a jogi élet, abban az esetben, ha nincs meg benne a jó ügyvédi élethez szükséges csavarosság, soha nem lesz belőle jó védőjogász – legfeljebb egy minisztériumban dolgozó, aktamunkákkal foglalkozó jogi tanácsadó. Talán érdekel az IT világa – és szeretsz programkódokat írni – viszont nem tudod, hogy merj-e váltani a jelenlegi, kényelmes munkahelyedről, vagy sem, hiszen ez bizonyos szintű kockázatokat rejt magában. A fenti példákból látható, hogy egy egyén személyisége legalább olyan fontos szerepet játszik a döntés megítélésekor, mint a szakmai tudás vagy érdeklődési kör.
Ha karrierváltás előtt állunk, és úgy érezzük, hogy némi bizonytalanság van bennünk, érdemes lehet elmenni egy coachhoz, és kikérni a véleményét, hiszen a tanácsa adott esetben egy rossz döntéstől kímélhet meg minket, és segíthet tisztán látni a helyzetünket.
Pontosan mire jó egy karrier coaching?
Tulajdonképpen minden, ami karrier és munkahely. Téves az az elgondolás, hogy csak és kizárólag pályaválasztási céllal lehet felkeresni a szakembert – nagyon sokszor kerülhetünk szembe olyan helyzetekkel, szituációkkal, amikor szükség lehet ezen szakember tudására, munkájára, és általában nincs szükség hosszútávú együttműködésre, elegendő néhány közös alkalom.
- Karrier választás
- Pályamódosítás
- Kommunikáció (vezetőknek, menedzsereknek)
- Személyes erősségek és személyiség elemzése, feltárása
- Hatékony célkitűzések a munkahelyen
- Próbaidőszak átvészelése
- Bértárgyalás
- Munkavállalók értékelése
- Önéletrajz, motivációs levél
- Interjú technikák (mindkét oldalról)
Üzenetküldés – Ingyenes Első Konzultáció!
Vizuális és humán beállítottságú vagyok – van remény?
Nagyon gyakori szituáció szokott lenni, hogy vizuális, interperszonális vagy humán beállítottságú gimnazisták, vagy akár felnőttek keresnek meg azzal a problémával, hogy ők nem reál beállítottságú emberek – és így a munkaerőpiacon nem fognak tudni olyan munkát találni, amely kellő anyagi megbecsüléssel kecsegtetne. Ez tényleg így van?
Jómagam több éven keresztül dolgoztam IT területen – és megcáfolom a fenti nézetet. Valójában több olyan terület is van az IT világában, amihez inkább ilyen személyiség szükséges – de legyen bármilyen személyiséged, fogok tudni neked remek tippeket adni a karrier coacing keretein belül azzal kapcsolatban, hogy merre lenne érdemes tovább menned.
Kiből válhat jó karrier coach?
Jó karrier coach olyan emberből válhat, aki a munkavállalói életben számtalan helyen próbálta ki magát, és aki rengeteg ember életébe látott bele az évek során. Nagy tévedés az a gondolat, hogy az az ember, aki elvégzett egy coach tanfolyamot, és elolvasott pár szakmai könyvet, automatikusan jó karrier tanácsadóvá válik. A kiemelkedő szakmai tanácsadás feltétele a személyiségtípusok ismerete, a különféle piaci szegmensek (IT, műszaki, jogi élet) átlátása.
A tanácsadás pontos folyamata
Hogyan történik a tanácsadás? Először egy 10-15 perces beszélgetésre lenne szükség, ahol felmérjük a pontos igényeket – picit bemutatkozunk egymásnak, elmondod a hátteredet, és hogy milyen területek érdekelnének, hogyan szeretnél karriert váltani. Ez után részletes lehetőségeket fogok eléd tárni azzal kapcsolatban, hogy az adott szakmában mennyire nagy a kereslet és a kínálat, mennyi tanulást igényel annak elsajátítása, és hogy milyen személyiséget igényel a munkavégézés a mindennapok során. Így eldöntheted, hogy érdemes lenne-e az adott irányba továbbmenned, vagy sem. Az egész beszélgetés többnyire egy órát vesz igénybe. Fontos megérteni, hogy a folyamat nem life coaching vagy üzleti coaching – itt kizárólag karriertémákról fogunk beszélgetni.
Példák a karrier coaching hasznosságára a való életből
Talán jobban meg lehet érteni, hogy mire jó ezen coaching abban az esetben, ha pár konkrét példán keresztül mutatjuk be, hogy mire használható a gyakorlatban, és hogy milyen szituációkban lehet nagyon hasznos 1-1 ülés kifizetése.
A rajzos, vizuális beállítottságú gyermek nem tudta, merre tovább, ha vége az érettséginek. A karrier coaching során kiderült, hogy vannak olyan szakmák, amelyek remek lehetőséget nyújtanak egy ilyen beállítottságú egyénnek, és amelyekre ténylegesen nagy piaci kereslet is van, lenne.
A matekos beállítottságú gyerek kíváncsi volt rá, hogy vajon a mérnöki vagy matematikus szakma lenne számára megfelelő. Az egy dolog, hogy valaki érdeklődik valamilyen téma iránt – de ez még nem jelenti azt, hogy ténylegesen való is lenne neki az adott munka. Íme, pontosan felvázolta neki a szakember, hogy pontosan milyen egy matematikus élete, annak mindennapjai.
A programozó szeretett volna fizetésemelést kérni. Pontosan hogyan kell ezt megtenni? Ha kéred, de nem adják meg, akkor az nagyon kellemetlen lehet, de ha megérdemled, és csupán azért nem kapsz emelést, mert nem kéred, az sem a legjobb. A megoldás: kérd ügyesen – és nem veszíthetsz az egész szituáción, helyzeten, nagyon fontos, hogy hogyan teszed fel a kérdést.
A networkernek szüksége lett volna arra, hogy személyes márkát építsen az ismerősi körében. Ehhez elsősorban a soacial media által nyújtott lehetőségeket szerette volna használni – a coaching segített neki abban, hogy egy pontosan meghatározott márkával, branddel tudjon a közönség elé állni, vonzó személyiséget kimutatva magáról.
A felvételiző német-történelem szakos tanár akart lenni. De mi mást lehet kezdeni ezzel a diplomával, ha mégis úgy döntene, hogy mással szeretne foglalkozni? Van egyáltalán értékelhető piaci lehetőség? Íme, bemutattuk neki, hogy igazából nem kell félnie – számos egyéb lehetőség van arra, hogy ezzel a diplomával a versenyszférában dolgozzon.
Mitől lenne igazán vonzó az a jelentkezés? A mérnök át akart menni egy másik multinacionális céghez dolgozni, viszont, egy ideje már kiment a gyakorlatból – már, ami az önéletrajzírást, interjúzást, motivációs levelek világát illeti. Végül úgy döntött, hogy szeretne váltani, és egy pár órás felkészítés, valamint, a megfelelő levelek közös átvizsgálásása nagyon sokat segített neki.
Jog vagy közgé? Az egyik leggyakoribb kérdés, amit meg szoktunk kapni. Melyik jobb megélhetés szempontjából, tényleg annyira jól keresnek a jogászok? Vagy nagyobb elhelyezkedési ráta van közgazdász diplomával? Melyik a jobb ötlet, melyikkel lehet külföldön is munkát vállalni?
Egy multinacionális cégnél dolgozó kulcsfontosságú személy összeveszett a vezetőjével. Nagyon fontos lett volna az adott személyt megtartani, ugyanis olyan szaktudással rendelkezett, amellyel nem igen rendelkezett más annál a cégnél, és nagyon speciális szakmai tudással rendelkezett. Ő, és a vezetője eljöttek egy ilyen coachingra, és pár alkalom után sikerült teljesen elsimítani a problémát.
Érdemes lenne 34 éves programozóvá átképezni magam? Nagyon megtetszett az interneten található C# nyelv ingyenes videó oktatósorozata. Lenne egyáltalán esélyem arra, hogy teljesen más háttérrel elinduljak, vagy sem? Mennyire lehet könnyen elhelyezkedni, megérné-e tanfolyamot is végezni?
Mi az, ami nem a karrier coaching témakörébe tartozik?
Gyakran kapjuk meg azt a kérdést, hogy mégis mik azok a folyamatok, amik nem a karrier coaching témakörébe tartoznak? Íme, lássunk pár olyan feladatot, amely már nem ez a téma.
Mélyebb, lélektani jellegű problémák feltárása – például előfordulhat, hogy valaki egy gyerekkori trauma akadályoz a mindennapi élete és munkája során – hiszen, ez a mentális egészéségére káros hatással van. Ilyen esetben pszichológus munkájára lesz szükség, aki hasonló esetek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik, vagy a megfelelő szakemberhez irányít.
Rendkívül specifikus tanácsadás – a karrier coach szakembernek fontos, hogy megfelelő tapasztalata legyen az egész munkavállalói életben, valamint az üzletben egyaránt – hiszen így lehet képes karrier tanácsokat adni másoknak megfelelő hatékonysággal. Még előnyösebb, ha az illető különféle marketing tevékenységekkel foglalkozott előtte, hiszen így nagyon sok ember életére láthat rá. De a kifejezetten specifikus (pl. jogi tanácsadás – a munkavállalói életben) már nem a coach dolga.
Pontos utasítások adása – a coach nem ad kifejezetten instrukciókat. Semmilyen módon, ő lehetőségekben gondolkodik, opciókat nyújt, új perspektívákat vet fel, e közben az általános háttértudását is felhasználja, de a végső döntést nincs joga meghozni a kliens helyett.
A múlton történő elmélkedés – ez nem csupán erre a coachingra igaz, hanem az összes többire egyaránt, egyformán. A szakember mindig a jövőre összpontosít, arra fókuszál, és az a feladata, hogy lehetséges perskeptívát nyújtson arra nézve.
Projektek menedzselése, személyek koordinálása. A coach nem áll kapcsolatban egyéb emberekkel a cégtől, vállalattól, ahonnét az ember érkezett – függetlenül attól, hogy hivatalos, céges kereteken belül történik a megállapodás, vagy valaki magánszemélyként érkezik. Az egyetlen feladat, hogy a helyes utat megmutassa a karrier életben, legyen szó bármiről.
Mindebből láthatjuk, hogy igazából nem egy “mindentudó” ember a coach, és nem várhatunk el tőle ilyesmit. Az ő dolga, hogy a szakmaiságát felhasználva segítsen a megfelelő döntéseket meghozni.
Karrier coaching árak
Mennyibe kerül a karrier tanácsadás Magyarországon? Minden szakember más és más árakon dolgozik – a legtöbb esetben 10-20.000 Ft / 60 perc szokott lenni egy alkalom ára. A munka az egyik legérdekesebb és legizgalmasabb terület mind közül – én például kifejezetten szeretek ezzel foglalkozni, hiszen jó érzés látni, amikor valaki akár 1-2 óra konzultáció eredményeként jó döntéseket fog tudni hozni későbbi életére nézve.
Mit veszíthetünk – ha nem megyünk el egy karrier tanácsadóhoz?
Amennyiben nem megyünk el egy karrier tanácsadóhoz, lehetséges, hogy rossz döntést fogunk hozni. Nem csupán a szakmai kompetenciák fontosak a döntés meghozatalakor – azzal is tisztában kell lenned, hogy az adott munka milyen személyiségtípust igényel. Akár komolyabb összegeket is elkölthetsz egy tanfolyamra feleslegesen, de az is előfordul, hogy úgy nem vágsz bele a karrierváltásba, hogy a legjobb esélyeid és piaci lehetőségek várnának.
Igaz, hogy csak elit gimnáziumból és kiemelkedő családi háttérrel érkezve van esély arra, hogy vidd valamire?
Ez az állítás egész egyszerűen téves. Éveken keresztül dolgoztam egy piacorientált IT fejlesztő cégnél részmunkaidős oktatóként, mint programozó, mikor korábban fejlesztőként dolgoztam – és a hallgatóink közül rengetegen vendéglátós háttérrel lettek nagyon jó IT szakemberek. Az az állítás sem igaz, hogy csak a fiataloknak áll a pálya – idősebbként is lehet sikeresen karriert váltani, a mi programozói iskolánkban is sok ember volt, aki 40-50 évesen váltott karriert.
Általában hány karrier coaching ülés szükséges?
Ez mindig az adott személy komptenciáitól, céljaitól függ – az első, ingyenes konzultáción fogjuk átbeszélni a szükséges információkat. Általában véve kijelenthető, hogy a karrier ülések száma kevesebb, mint az üzleti-és life (életvezetési) coaching esetén – ennek oka, hogy az esetek nagy részében nincs szükség annyira hosszú együttműködésre. Például, egy felvételiző diáknak akár egyetlen óra tanácsadás is bőven elegendő lehet egy, a munka világában tapasztalt személytől, hogy el tudja dönteni, merre szeretne menni tovább a későbbiekben. Amennyiben intejrúra való felkészítés és a motivációs levél, önéletrajz átnézése lenne a feladat, akkor sem szükséges 2-3 alkalomnál több. Egy komolyabb munkahelyi elakadás esetén viszont szükség lehet több alkalom megtartására.
Mi a titka az igazán sikeres együttműködésnek?
A fő szempont mindig a bizalom és a meghittség, megértés. Legyen szó bármilyen problémáról, a coachnak soha nem szabad elítélnie másokat annak hiányosságai vagy döntései miatt – az ő feladata, hogy empátiával álljon a klienshez. A kliens feladata, hogy átgondolja a lehetőségeit, amennyiben otthoni feladatot kap, azt hatékonyan és igényesen elvégezze, és a kitűzött célokhoz tartsa magát. Alapvetően nem egy kifejezetten bonyolult vagy komplex munkáról van szó – nincs szükség másra, mint két ember hatékony együttműködésére és fejlődni akarásra, tanulásra, mely során mindkét fél több lesz, nem csupán a kliens.
Miért gondolom úgy, hogy ideális segítséget tudok nyújtani számodra?
Természetesen nincs két olyan ember, akinél egy karrier tanácsadás (coaching) egyformán nézne ki – hiszen mindenki más szemlélettel, háttérrel, kompetenciákkal rendelkezik. Az okok – amiért úgy vélem, hogy megfelelő segítséget tudok nyújtani számodra:
- Az IT, mérnöki, tanári élet valamennyi aspektusára rálátok és számtalan területem kipróbáltam magam.
- Tanári diplomámat az Óbudai Egyetemen szereztem – két éven keresztül tanítottam is egy programozói iskolában Szegeden.
- Pontosan ismerem a különféle személyiségtípusokat, melyek megszabhatják egy adott munkakörben való sikerességet.
- Évek óta foglalkozom marketinggel – ennek köszönhetően a különféle emberek életére való rálátás a munkám mindennapi része.
- Nincs minimális alkalomszám, addig fogunk együttműködni, amíg erre igényt tartasz és úgy érzed, hogy Neked megéri.
Bejelentkezés – Ingyenes Első Konzultáció!
Összefoglalás
A karrier coaching egy rendkívül népszerű és egyre inkább felfutó szolgáltatás – ennek oka, hogy a szülők, diákok, valamint a karrierváltók is egyre inkább belátják, mennyire értékes lehet egy 1-2 órás tanácsadási folyamat. Ennek köszönhetően a jó szakembereknél sokszor hosszú a sor – hiszen, egy rendkívül értékes szolgáltatásról beszélünk, mely sokszorosan megéri az árát – az összes coaching közül ez az egyik legizgalmasabb, legérdekesebb, legértékesebb fajta.
#tanácsadás #karrier coaching