Karrier Coach – Mi A Feladata, Hogyan Zajlik A Gyakorlatban?
A karrier coach feladata, hogy segítsen minket abban, hogy az ideális szakmát, munkát, munkakört meg tudjuk találni. Téves az az elgondolás, hogy kizárólag gimnazistáknak lehet szüksége a szakember segítségére – hiszen, bárki, aki karrierváltás előtt áll, vagy új szakmát szeretne kitanulni, előtte elgondolkodhat azon, hogy megérné-e egy karriertanácsadó szakemberhez elmenni. Mégis, mi az a karrier coaching, hogyan zajlik a gyakorlatban, mit várhatunk tőle? Cikkünk teljeskörű összefoglalója következik.
Mi a karrier coach?
A karrier coach – más néven karrier tanácsadó – egy olyan szakember, aki szakszerű tanácsot ad neked arra vonatkozóan, hogy a személyes kompetenciáid, képességeid, valamint érdeklődési köröd függvénybében pontosan milyen szakma, munka, munkakör lenne számodra ideális. Nagyon fontos kiemelni, hogy a munka felelősségteljes és összetett kompetenciát igényel – hiszen, szükséges a megfelelő személyiségtípusok ismerete, érdemes tájékoztatnia arról, hogy az adott piacon milyen lehetőségek vannak az adott szakmákat tekintve.
A legtöbbször gimnazistákat szoktak elküldeni karrier tanácsadókhoz – de számtalan egyéb esetben lehet szükségünk arra, hogy egy jó szakember segítsen nekünk. Erre lehet példa, amikor úgy döntünk, hogy szeretnénk elkezdeni projektmenedzserként dolgozni IT területen – de nem tudjuk, hogy ez tényleg jó ötlet lenne-e. Milyen az élete egy projektmenedzsernek? Milyen előnyei, hátrányai vannak a munkának? Az én személyiségem vajon illik ehhez a munkakörhöz? Ezekre a kérdésekre kell tudnunk választ adni.
Pontosan mire jó a karrier coaching?
Igazából minden ide tartozik, ami munkahely és karrier téma. Hibás azt gondolni, hogy kizárólag pályaválasztási problémákkal, célokkal lehet a szakembert felkeresni – nagyon sok alkalommal fordulhat elő olyan szituáció, helyzet, hogy a jó coach tudása, segítsége csupán pár alkalom után sokszorosan megtérült. A legtöbb esetben nem szükséges hosszútávú együttműködés, csupán pár óra elegendő lehet.
- Karrier választás
- Pályamódosítás
- Személyes erősségek és személyiség elemzése, feltárása
- Kommunikáció (vezetőknek, menedzsereknek)
- Bértárgyalás
- Hatékony célkitűzések a munkahelyen
- Próbaidőszak átvészelése
- Munkavállalók személyének és teljesítményének értékelése
- Interjú technikák (mindkét oldalról)
- Önéletrajz, motivációs levél készítés
Igaz, hogy a munkavállalói piacon csak a reál beállítottságú személyeknek áll a pálya?
Ez az elgondolás teljesen hibás – és az oktatási rendszer rossz felépítésének következménye. Számtalan olyan terület van – például az IT világában – ahol humán, vizuális és interperszonális beállítottságú emberek is remekül szerepelhetnek. Amennyiben eljössz egy karrier tanácsadásra, fogok tudni neked segíteni abban, hogy megtaláld a saját utadat. Nem kell aggódnod – nincs olyan ember, aki ne lenne képes valamilyen munkakörben kiteljesedni! Eddig mindig találtunk megoldást – Nálad is fogunk!
Ki lehet jó szakember?
Ahhoz, hogy valaki ténylegesen jó és hatékony segítséget tudjon nyújtani, nem elegendő az, hogy valaki elvegezzen pár tanfolyamot. Véleményem szerint kizárólag az az ember válható jó karrier tanácsadóvá, aki széleskörű rálátással rendelkezik a munkavállalói élet számos aspektusára. Milyen egy multinál dolgozni, kisebb cégeknél? Milyen programozóként, designerként, szövegíróként, projektmenedzserként munkát vállalni? Ezeket tisztán kell látni abban az esetben, ha valaki tanácsot szeretne adni másoknak. Egy jó szakember általában az általános life (életvezetési) coaching területén is jártas – hiszen széles látókörrel rendelkezik.
Konkrét példák – amikkel a karrier coach kereshető
Talán még nem vettél részt karrier tanácsadáson. Íme, néhány példa arra vonatkozóan, hogy milyen helyzetben lehet remek ötlet megkeresni egy ilyen szakembert.
1. A felvételiző nem tudta eldönteni, hogy melyik közgazdász egyetemi szak lenne számára a leginkább megfelelő. Marketing? Vezetés? Menedzsment? Netán számvitel? Mindegyikre van lehetőség – de melyik az, amelyik a legjobb jövőképet lenne képes nyújtani a számára, valamint, a személyiségéhez is megfelelően illik? A soktényezős döntés megszületett pár hét után – és megfelelő útmutatást nyújtott a későbbiekre nézve.
2. Az érettségiző diák arra volt kíváncsi, hogy vajon a mérnöki vagy orvosi pálya lenne számára ideálisabb. A fizika és a biológia volt a kedvence, de volt benne vállalkozói véna is. Melyik a legjobb döntés egy ilyen srácnak? A coach által felvázolt pontos jövőkép meglátása után látható volt, hogy mi lenne a leginkább ideális megoldás a diák számára.
3. A mérnök tanácstalan volt azt illetően, hogy megérné-e műszaki területről IT-ra váltania. A módszertanok és munkahelyi elvárások hasonlóak – és van is valamennyi átfedés, korábban is kellett programoznia, viszont jó ötlet lenne-e a régi szakmáját otthagyni, azt feladni annak érdekében, hogy valami újba kezdjen bele.
4. Az otthon levő anyuka szeretett volna elvégezni egy drága programozó tanfolyamot otthonról, de nem tudta, hogy vajon ez jó ötlet lenne-e. Megtetszett neki a YouTube-n elérhető ingyenes videósorozat, amit a témában talált – viszont, nem volt világos számára, hogy vajon megérné-e egy nagyobb összeget elköltenie erre, vagy van-e más remek lehetőség a tanulásra.
5. Az első évet halasztó egyetemistának tanácsra lett volna szüksége, hogy mi lenne neki való a BME helyett. Alapvetően a műszaki pálya érdekelné, de valamiért nem érezte magát jól a felsőoktatási intézményben. Mit kellene tennie – megérné máshol ugyanezen a pályán újrakezdeni, vagy inkább valamilyen más szakma után kellene néznie?
6. Az 5 éve ugyanott dolgozó programozó váltani akart. Szüksége lett volna pár órányi interjúztatásra, hogy élesben jobban menjen az egész, és hogy az önéletrajzát, motivációs levelét egy szakmailag profi ember átnézze, kielemezze. Mindössze három óra közös együttműködés után bekerült egy olyan munkahelyre, ahová saját magától jó eséllyel nem került volna.
7. A munkakeresés során bizonyos dolgokat érdemes lett volna kipróbálni. Jelentkezni a professionon egy állásra – ez túl unalmas. Milyen egyéb lehetőségek vannak, akár azért, hogy egyből könnyebben kerüljön az ember vezetői pozícióba?
8. A munkavállaló konfliktusba került az egyik kollégájával. Valamilyen megoldást kellett volna találni, hiszen nagyon fontos, hogy egy csapatban a személyek harmónikusan képesek legyenek együttműködni úgy, hogy konfliktusok nélkül jöjjön létre az egész folyamat. A végeredmény az lett, hogy a két ember kibékült, és remekül képesek voltak együttműködni a továbbiakban.
9. A multi cégnél lévő alkalmazott azon gondolkodott, hogy vajon jó ötlet lenne-e elfogadnia az előléptetést. Több pénz, de sokkal több felelősség, kilépés az ismeretlenbe, kevesebb magánélet és család. A pontos szempontokat kiértékelve láthattuk, hogy nem feltétlenül lenne jó döntés elfogadni a lehetőséget.
10. A szülők egy vizuális beállítottságú gyereket hoztak hozzám – és arra voltak kíváncsiak, hogy lenne-e jó megélhetést nyújtó lehetőség a gyermekük számára, vagy sem. A karrier coachhal történő beszélgetés során kiderült, hogy több olyan lehetőség is lenne, amely amellett, hogy a megfelelő kreativitás kiélését lehetővé teszi, még jó fizetési lehetőséggel is kecsegtet.
11. A vezető feladata az lett volna, hogy a beosztottjait értékelje különféle szempontok szerint. A coach segített helyesen kiértékelni és látni az egész szituációt – így pontosan lehetett látni, hogy melyik alkalmazott hogyan teljesít, hogyan kellene őket még inkább motiválni és helyesen jutalnazni, ha helyes hozzállást, attitűdöt tanúsított az adott helyzetben, szituációban.
12. A csoportvezetőnek szüksége lett volna kiemelkedően hatékony kommunikációs technikákra. Ez rendkívül fontos volt – hiszen, így, ezen módon lehetőség nyílt arra, hogy az egész csapatot elkoordinálja, és hogy a rábízott nagyobb felelősségi körrel megbirkózzon. Végül sikerült hatékonyan felkészítenie a coach szakembernek erre a kihívásra.
13. A HR-es feladata volt, hogy felmérje, hogy az adott munkahelyen ki milyen munkakörben lenne megfelelő. Ehhez lett volna szüksége értékelési szempontokra, és egy jó útmutatóra azzal kapcsolatban, hogy pontosan hogyan kell az ő szerepköreiket, felelősségeiket és feladataikat kiértékelni. A közös munka során a közösen kitűzött szempontok meghozták az eredményét.
14. A munkahelyi alkalmazott kíváncsi volt arra, hogy hogyan kérhetne fizetésemelést. Félt attól, hogy a munkáltatója esetleg nem adná meg neki az emelést, és arra volt kíváncsi, hogy a munkahelyén betöltött szerepköre alapján vajon jó ötlet lenne-e emelést kérnie. Az eredmény: 20% bónuszt kapott két hónapon belül.
Mint láthatjuk, a karrier coaching nagyon sokféle kérdés átlátásában lehet képes segítséget nyújtani. Fontos a megfelelő területeket ismerni, azokat átlátni, de az is elengedhetetlen, hogy pontosan tisztában legyünk azzal, hogy a megkérdezett személy milyen személyiségjegyekkel, személyiségtípussal rendelkezik. Hiszen, nem minden a tudás, a kompetenciák is nagyon sokat számítanak – nem feltétlenül róható fel valakinek az, hogy egy adott munkatípusra nem alkalmas megfelelően, hiszen ez az illető személyiségének is függvénye.
Mi az, ami már nem a karrier coach feladata?
Sokszor szokott felmerülni az a kérdés is, hogy mi az, ami már nem a karrier coaching feladatkörébe tartozik. Íme, néhány olyan feladat, amely már nem az ő szakmai körébe tartozik.
1. Kifejezetten mély, lélektani problémák megoldása – még akkor sem, ha ez egyébként a munkavállaló életére kihatással van. Például, ha egy gyerekkori sérelem akadályozza a sikeres karrier kiépítésében az adott személyt, akkor jó eséllyel pszichoterapeuta bevonására lesz szükség, ennek a személynek a szakmai tudása és felelősségi köre már túlmutat azon, ami egy coach feladata.
2. Kifejezetten specifikus tanácsadás – habár, fontos megjegyezni, hogy az általános munkavállalói és üzleti életben szerzett rálátás és tapasztalat sokat segíthet a karrier tanácsadó munkájában, a coach feladata nem a rendkívül specifikus szakmai kérdések megvitatása – ő inkább egy persektívát ad, keresztkérdéseket tesz fel, amikkel Te magad másképp láthatod az adott szituációt.
3. A múlton történő dolgozás – legyen szó akármilyen coachingról, soha nem a múltra kell összpontosítania a szakembernek, hanem a jövőre, és azon kell dolgoznia, ott kell lehetséges perspektívákat feltárnia, meglátnia, kiaknáznia a kliense számára.
4. Pontos instrukciók adása – a szakember soha nem ad kifejezett instrukciókat. Ő lehetőségekben gondolkodik, opciókat kínál, ezeket segít mérlegelni a kliensének, közben az adott szakterületen való jártasságát is felhasználja, de a végső döntést mindig a kliensnek kell meghoznia, nem pedig a coachnak.
5. Projektek vezetése, csapatok koordinálása. Nem a coach feladata, hogy kifejezetten ebben a munkában részt vegyen. Ő egy külsős szakember, aki a cég által küldött személyeknek segít megtalálni a helyes útját a karrier életben, valamint segít a hozzá magánszemélyként érkező embereknek is. Viszont, nem vezet projekteket, és nem egyeztet a csapat különféle tagjaival sem.
Mint láthatjuk, nem egy “mindentmegoldó” ember, és nem is várhatunk el tőle ilyesmit. Az ő feladata, hogy a szakmaiságát figyelembe véve segítsen a helyes döntéseket meghozni a karrier életünkben.
A karriertanácsadás ára Magyarországon
A karriertanácsadás díja szakemberenként eltérő, a legtöbben 10-20.000 Ft-ért vállalnak 60 perves konzultációt. Véleményem szerint ez egy teljesen korrekt szakmai ár a munkájukért cserébe – hiszen, a karrier tanácsadás díja változó lehet annak függvényében, hogy a szakember mennyire felkészült, és hogy mennyire van tisztában a munkavállalói szektor különböző részeivel.
Milyen háttérrel lehetsz sikeres munkavállaló?
Sokakban felmerülő kérdés szokott lenni – hogy milyen háttérrel lehetsz Te is sikeres? Sokan talán azt gondolják, hogy kizárólag egy olyan ember válhat sikeressé az életben, aki kifejezetten jó iskolai és családi háttérrel rendelkezik. Ez az állítás hibás és teljesen téves – hiszen, nagyon sokan válnak sikeressé az élet különböző területeiről érkezve. A legjobb IT szakemberek, programozók között sokan még diplomával sem rendelkeznek – amikor programozói iskolában tanítottam, több ember vendéglátóipari szakiskolai háttérrel vált IT fejlesztővé.
Általában hány ülésre lehet szükség?
Ez mindig attól függ, hogy pontosan mi lenne a feladat. Általában a karrier coach rövidebb időn keresztül segít a klienseinek, mint a life-vagy üzleti coach – például, egy felvételiző diáknak akár egyetlen időpont, konzultáció is elegendő lehet, hogy el tudja dönteni, hogy mire lenne szüksége, míg egy hosszabb időn keresztül fennálló munkahelyi probléma jobban igénybe veszi a szakember munkáját.
Mit veszíthetsz, ha nem veszel részt egy ilyen coaching ülésen?
Amikor a gimnáziumi és általános iskolás osztálytalálkozómon vettem részt, akkor azzal szembesültem, hogy rengetegen megbánták a döntéseiket. Rossz oktatási intézményt és szakmát választottak maguknak – ennek köszönhetően akár több év ment kárba fiatal évek közül. Olyanra is láttam példát, hogy valaki elvégzett különféle tanfolyamokat úgy, hogy később jöttek rá, hogy az adott szakma nem lenne megfelelő számukra. Akár egy egy órás konzultáció keretein belül is rendkívül sok értékes információ birtokába juthatsz a coach által.
Kérj tőlem segítséget – tudok segíteni Neked!
Évek óta vállalok karrier tanácsadást és coachingot. Teljesen mindegy, hogy milyen beállítottságú személyiség vagy – mindig van megfelelő megoldás és lehetséges opció! Pár ok – amiért úgy vélem, hogy tudok Neked segteni. Nem csupán a különféle szakmák előnyeire, hátrányaira látok rá, hanem magas szintű pedagógiai szemlélettel is rendelkezem, amely ehhez a munkához egyszerűen szükséges.
- Mérnöki diplomám van, dolgoztam IT és műszaki területen egyaránt, de dolgoztam tanárként is egy programozói iskolában.
- Tanári MSC diplomámat az Óbudai Egyetem mesterképzésén szereztem a gépész alapdiplomám mellé, rendelkezem pedagógiai szemlélettel
- Pontosan tisztában vagyok a különféle személyiségtípusokkal és személyiségjegyekkel
- Több éve foglalkozom személyes mentorálással
- Nincs megszabott minimális óraszám, addig működünk együtt, amíg szeretnél és úgy érzed, hogy kapsz megfelelő tanácsokat és segítséget
Összegzés
A karrier coach munkája nagyon kifizetődő lehet, hiszen akár 1-2 órányi tanácsadás is rendkívül sokat segíthet annak érdekében, hogy pontosan tisztában legyünk azzal, hogy mi lenne a legjobb döntés számunkra. A tapasztalatok szerint akár több év felesleges munkától és egy rossz iránytól védhet meg minket egy rövid karrier coaching – érdemes hát előfizetni rá. Számos esetben nyújthat a karrier coach számunkra segítséget: legyen szó álláskeresésről, munkahelyi problémákról, beosztottakkal való bánásmódról, időmenedzsmentről, pályaválasztásról. Tehát, minden, ami karrier – egy az egyben, egy lehetőségben kezelve.
#karrier coach #tanácsadás #coaching