Coaching Jelentése – Mire Jó A Tevékenység?
Rengetegen találkoztak már a coaching fogalmával – viszont, csupán kevesen vannak tisztában igazán azzal, hogy mit jelent ez a kifejezés, valamint, hogy a folyamat mit takar, milyen változást eredményez a kliens életében. A folyamatot elősegítő személy – a coach – segít abban, hogy egy jól felépített beszélgetés segítségével rábírja az egyént, hogy változtasson az élethelyzetén, pozitív döntéseket hozzon, megoldást találjon a problémáira. Többféle coaching létezik – például párkapcsolati, business és life coaching.
Miért van szükség rá?
Az élet csak úgy pörög – nagyon fontos, hogy egyaránt megálljuk a helyünket magánéletünkben, a munkahelyünkön, valamint, párkapcsolatunkban. A coaching kifejezést eredetileg csak a sport világában használták – jelentése edzés – viszont, idővel a társadalom felismerte, hogy az élet valamennyi területén szükség lehet egy olyan szakemberre, aki segít nekünk, és irányít az élet valamennyi területén jobb döntéseket hozni. Elengedhetetlen, hogy a munkavégzés során a szakember és kliens között tökéletes bizalmi viszony jöjjön létre. Hála, ma már Magyarországon is egyre többen felismerik a folyamat jelentőségét, egyre több vezető, vállalkozó, vagy magánszemély döbben rá arra a tényre, hogy időnként szükség lehet külső segítségre.
A coaching fajtái
A coachingnak többféle típusa létezik – amelyeket igénybe lehet venni, és ezek némileg eltérő szakmai tudást, attitűdöt, valamint kompetenciákat igényelnek.
A life (életvezetési) coaching folyamata során általában a személy magánéletében történő elakadásokra, dilemmákra kell választ találni, de lehet szó akár időbeosztásról, időhatékonyságról, stresszkezelésről is.
A business (üzleti) coaching elsősorban menedzsereknek segít, hogy az alkalmazottaikat jobban tudják vezetni, őket motiválni, de megfelelően képzett, a marketing, piacok és értékesítésében jártas szakember segíthet akár üzleti folyamatok feltárásában, átlátásában, áttekintésében is.
A párkapcsolati coaching folyamata során a párkapcsolatban felmerülő nehézségekre történő válaszadás kerül a középpontba. Miért nem működik hatékonyan a kapcsolat? Mi okoz rendszeres konfliktust, hibát, problémát?
Fontos megjegyezni, hogy a való életben a három fogalom sokszor összemosódik – lehet, hogy a munkahelyi sikeresség hiánya a magánéletben keresendő.
Milyen tipikus problémákkal kereshető meg egy szakember?
Érdemes lehet pontosan letisztázni, hogy pontosan milyen problémákkal, kérésekkel kereshető meg egy szakember. Mindenkinek más és más a fő szakterülete – a tanácsadás folyamata általánosságban véve az alábbi területeket foglalja magában:
- munkakeresési, munkahelyi, karrierváltási dilemmák
- munka-magánélet egyensúly
- stresszkezelés, stresszes szituációk
- párkeresés, pártalálás
- tanácstalanság, döntésképtelenség egy szituációban
- kommunikációs problémák
- karrierválasztás, karrierfejlesztés
- gyász, válás, más okból felmerülő nehéz élethelyzetek feldolgozása
- függőségi helyzetek kezelése
- kiégés, lehangoltság, depresszió
- tudatos életmódunk kialakítása (mindfulness)
- személyes fejlődés támogatása
- időhatékonyság, időhány
- gyermekvállalás, gyermeknevelés
A fenti felsorolásból láthatjuk, hogy rengeteg feladattal kereshető meg a coach. Például – vállalkozóként sokszor kerülhetsz stresszes helyzetbe, és ez keményebb terepen megnehezítheti a helyes döntés meghozatalát. Mit tehetsz ilyenkor? Hogyan tudnád a személyiségedet még magasabb szintre emelni – ezzel a vállalkozásod sikerességét, partneri kapcsolataidat előmozdítva? Ha otthon nem úgy mennek a dolgok a családban, ahogy kellene, mégis mit tehetsz annak érdekében, hogy ez megváltozzon? Miért nem megfelelő a kommunikációm – és mit tehetnénk azért, hogy még hatékonyabb legyen?
Hogyan zajlik az ülés?
Az ülés során fontos, hogy zavartalanul tudjunk kommunikálni a felmerülő problémákkal kapcsolatban. A célt Te fogod kitűzni, meghatározni – én pedig megpróbálom a megfelelő eszközöket biztosítani számodra, melyek számtalan esetben működtek már a klienseimnél. A tapasztalatok azt mutatják, hogy akár pár óra alatt eredményes és látványos javulást lehet elérni az élet különféle területein. Kiemelten fontos lehet, hogy megértsd – a folyamat kizárólag Rólad szól, senki másról!
Fontos letisztázni, hogy a coach nem pszichológiai tanácsadással foglalkozik. Itt nem mélylélektani problémákkal foglalkozunk – kőkeményen a gyakorlaton lesz a hangsúly, és azon, hogy mit tudnál hasznosítani ebből.
Coach tanfolyamok – mire jók és mire nem?
Sokan szokták kérdezni, hogy mégis mire jó egy coach tanfolyam? Egy ilyen képzés segíthet abban, hogy képbe kerüljünk a szakmai alapjaival – azonban ne gondoljuk azt, hogy ezzel már szakmabelivé váltunk. A jó coachokban egy közös tulajdonság, vonás van – eddigi tapasztalataim szerint – mégpedig az, hogy széles látókörrel rendelkeznek, az élet számtalan területére rendelkeznek megfelelő rálátással, és széleskörű olvasottsággal rendelkeznek. Például, egy történelemtanár hogyan adna tanácsot azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehetne motiválni az IT cégnél dolgozó alkalmazottakat – mikor soha nem dolgozott ilyen helyen? Hogyan lenne képes egy vállalkozó fejével gondolkodni az a személy, aki soha nem volt vállalkozó? Rendkívül fontos tehát, hogy megfelelő tapasztalattal rendelkezzünk az élet valamennyi területén.
Coaching árak Magyarországon
Mégis mennyibe kerül egy coach ülés? – merül fel sok emerben a kérdés. A kérdés több tényező függvénye – a legtöbb esetben 10-50.000 Ft közötti összeg Magyarországon egy egy órás alkalom díja. A pontos árszabás mindig a megbízástól függ. Amennyiben egy érettségizőnek lenne szüksége arra, hogy valaki segítsen neki megmondani, hogy milyen irányba érdemes tovább tanulnia vizuális beállítottsággal (természetesen, van erre is megoldás), akkor az alacsonyabb ártartomány jöhet szóba. Ha egy multinacionális cég vezetője lenne a megrendelő, és komplexebb munkáról lenne szó – akár üzleti folyamatok átlátása is szóba kerülhet – akkor a magasabb ártartomány felé mozdulnak el az összegek.
A tapasztalatok szerint a coaching egy sokszorosan megtérülő befektetés, és alacsony kockázatú. Ha számodra nem megfelelő, akkor elegendő 1-2 alkalmat kifizetni – de van olyan üzleti partnerem, aki rendszeresen visszajár hozzám tanácsot kérni, és folyamatosan elégedett az eredménnyel, mivel az tényleg hasznos számára a mindennapi élet során.
Konkrét szituációk, ahol remekül működött a coaching
Amennyiben még nem találkoztál a fogalommal, vagy nem vettél részt coaching ülésen, folyamatban, akkor könnyen lehet, hogy nem igazán tudod elképzelni, hogy pontosan milyen szituációkban lehet hatalmas segítségre mindez. Íme, pár konkrét példa – amik segíthetnek eldönteni, hogy vajon megérné-e ezzel foglalkozni vagy sem.
A multi cégnél egy belső érdekellentét miatt kiégett a kliens. Amikor a termékfejlesztéssel kellett foglalkozni, a szakértők egyértelműen az “A” konstrukciót támogatták, míg a vezetőség ebben nem egyezett bele – még akkor sem, ha egyébként egyértelműen jó döntés lett volna. Az alkalmazott úgy érezte, hogy nem szeretne tovább dolgozni ennél a vállalatnál, de adott egy esélyt a coaching folyamatnak – és újra kedvet kapott a munkához.
A műszakosztás miatt teljesen átalakult a munkavállaló élete. A gyerekekért menni kell az óvodába, meg kell oldani a mindennapi teendőket és tevékenységeket – holott, ez az új életstílus mellett nem annyira egyszerű feladat. Érdemes volt átbeszélni az új problémákat és a megoldási lehetőségeket.
A vállalkozónak soha nem volt ideje, folyton időhiánnyal küzdött. Egyik meeting és ügyfélkonzultáció követte a másikat – sokszor semmi idő nem maradt az alvállalkozók irányítására, sem pedig a technikai kivitelezésre. Pár ügyes trükk elsajátításával napi másfél-két óra plusz idő állt rendelkezésre.
A szülőkkel szembekerülő felnőtt gyermeknek döntést kellett hoznia. A coaching során arra kellett fényt deríteni, hogy pontosan miért, mi okból nem tud a két fél dűlőre jutni – ez leginkább az eltérő neveltetés és generációs szemlélet eredménye volt. A közös ülések során viszonylag hamar találtunk olyan nézőpontot, amelyet mindenki el tudott fogadni.
Az értékesítő folyamatosan stresszel küzdött a tárgyalási helyzetben. Hogyan érheti el, hogy a túlzott adrenalinszint kissé lejjebb menjen? Néhány érdekes gyakorlat, és csaknem felére csökkent az idegeskedéssel eltöltött percek hosszú száma.
Egy felvételiző diáknak hatalmas dilemmát okozott az, hogy vajon építészmérnök vagy mechatronikai mérnök legyen. Érdekelte a mérnökség, szerinte ilyen beállítottságú volt – de melyikre van nagyobb igény, melyiknek nagyobb a jövője, melyikből lehet jobban, könnyebben megélni?
A felsővezető nem értette, hogy közvetlen beosztottjaival miért kerül rendszeres konfliktusba. Valami nem stimmel a módszereivel, kommunikációjával, személyiségével? Mi történhetett, mi okozta az egész problémát, és azt, hogy soha nem volt egységesség a döntéshozatalban? Pár rövid alkalom után hatalmas javulást értünk el.
Az építőipari vállalkozó nem tudta jól priorizálni a feladatokat. Valami probléma lenne a a sorrenddel? Miért volt az, hogy folyamatosan csúszás volt a munkákkal, kin kellett volna mindezt számon kérni? Hogyan lehetett volna igazán egységesen átlátni a problémakörök halmazát?
Egy multicég osztályán az alkalmazottak valamiért nem voltak motiváltak. Ennek köszönhetően az elvárt termelékenység jóval a szükséges alatt maradt. Hogyan kellene őket motiválni, jutalmazni, vagy a Home Officeot engedélyezni nekik, hogy ne csökkenjen a munkatempó?
A fenti példákból egyértelműen látható, hogy a coaching, mint fogalom nagyon szerteágazó – mindenki más és más szakterülethez ért igazán, de a szemlélet mindig ugyanaz – megfelelően feltett kérdésekkel és ügyes perspektívákkal kell elérni, hogy a kliens rájöjjön, hogy pontosan mit kellene tennie. Kifejezetten előnyös, ha a coachingot vezető személy ismeri az adott szakterület problémáit, hiszen így sokkal nagyobb rálátással rendelkezik az adott témát.
Mi az, ami már nem a coaching témaköre?
Gyakran merül fel kérdésként a minket megkereső kliensekben, hogy mégis mik azok a kérdések, amik már nem a coaching témakörébe tartoznak. Íme, néhány olyan példa – ilyenkor általában más szakemberek munkájára lesz szükségünk.
Mélyebb, lélektani érzelmi problémák kezelése – lehetséges, hogy az egyént valamennyi életterületén egy mélyebb érzelmi probléma gyötri, tartja fogva. Ilyenkor pszichológushoz, pszichoterapeutához kell fordulnunk, akinek specialitása a mélylélektani problémák diagnosztizálása.
Betegségek diagnosztizálása. A coachnak nincs erre jogosultsága, sem arra, hogy különféle szereket írjon fel betegségek, mentális problémák, zavarok esetén. Hasonló problémával mindig orvoshoz, terapeutához vagy gyógyszerészhez érdemes menni, és a becsületes szakember a megfelelő egyénhez fog minket irányítani.
Kifejezetten specifikus niche tanácsadás – amennyiben szeretnéd eldönteni, hogy üzleti terüeleten melyik ügyviteli szoftver lenne a lejobb megoldás, vagy jogi területen lennének kérdéseid, akkor jogászra, vagy ERP tanácsadóra lesz szükséged. Ha az a feladat, hogy valaki a Google Ads hirdetéseid töredékére faragja le, egy hirdetési szakértőtől kell tanácsot kérned. A coach feladata a perspektívák nagy vonalakban történő átlátása, valamint az, hogy megfelelő, nagyvonalú jártassággal rendelkezzen az adott területen.
Pontos instrukciók előírása – a coaching során nem történik ilyesmi, a szakember nem írhatja elő neked, hogy hogyan dönts, és hogy pontosan mit csinálj. Az általános, szakmai háttértudását egyaránt felasználja, de nem fog döntést hozni helyetted, csupán opciókat segít találni.
A múlton történő elmélkedés – ez az összes coaching folyamatot egyaránt jellemzi. Soha, de soha nem a múlton van a fókusz, hanem mindig a jövőn, egyes egyedül, kizárólag, és az azzal történő gazdálkodás.
Céges menedzsment irányítása és emberek koordinálása. A szakember nem áll kapcsolatban másokkal, csupán a saját feladataira összpontosít és fókuszál, és a hozzá érkező, irányított embereknek segít, de nem vállal kifejezetten menedzsment irányítást és döntéshozatalt.
A fentiekből egyértelműen kirajzolódhat előttünk az alábbi állítás – a coaching nem olyan szakterület, ami mindenre megoldást kínál, hanem a saját feladatkörén belül tevékenykedik, hasonlóan például egy terapeutához, középvezetőhöz vagy beszállítóhoz.
Általában hány coaching alkalom lesz szükséges?
Ez mindig a problémától, annak fennállásától és típusától függ. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy vajon karrier, üzleti vagy life coachingre lenne szükség, vagy sem. A karrier tanácsadás időtartama általában rövidebb, míg a másik két típus hosszabb időtartamú. Átalában 5-10 alkalom szükséges ahhoz, hogy az adott problémára teljeskörű megoldást tudjunk közösen találni, de vannak e feletti és alatti alkalomszámok is. Amit fontos megjegyezni: nálunk nincs minimális alkalomszám, mindenki annyiszor jön, ahányszor szeretne, és ameddig úgy érzi, hogy számára ez az egész kifizetődő.
Miért lehetek ideális coacing ülések levezetésére – hogy segítsek Neked?
A coaching egy összetett szakmai tudást igénylő, multidiszciplináris terület – az elméleti alapokon, piszchológiai tudáson felül szükség van számtalan személyes tapasztalatra ahhoz, hogy valaki tényleg sikeressé válhasson. Amiért úgy vélem, hogy ideális jelölt lehetek számodra:
- Több száz pszichológiával és személyiségfejlesztéssel kapcsolatos szakmai könyvet olvastam el teljes pályafutásom során
- Több pszichológus és coach is található csapatunkban – a számodra legmegfelelőbb fog Veled együtt dolgozni
- Én magam is használok szakembereket annak érdékben, hogy jobbá és jobbá váljak – nem hagyok fel a személyes fejlődéssel
- Tanári, pedagógusi diplomával is rendelkezem, melyet az Óbudai Egyetemen szereztem, két éven keresztül tanítottam is egy piacorientált IT fejlesztő képző iskolánál
- A munkavállalói és vállalkozó szektor valamennyi szegmensét megjártam – mérnöki, IT, marketing terület, multinacionális cégek és lett saját vállalkozásom, mindegyiknek pontosan ismerem a nehézségeit, problémáit, így hatékonyan tudok segíteni munkavállalóknak, vállalkozóknak, vezetőknek, és hatékonyan tudnék karriertanácsokkal is szolgálni
- Sok éve foglalkozom marketing-sales-és üzleti menedzsmenttel, vállalkozásfejlesztéssel – ennek köszönhetően számtalan ember életébe láttam bele, pontosan tudom, hogy milyen kihívásaik vannak
- Az első, rövid konzultáció csupán a felmérésről szól és teljesen ingyenes – akkor vállalunk el, ha tudunk segíteni
- Nincs minimális alkalomszám, addig fogunk együttműködni, amíg erre igényt tartasz és úgy érzed, hogy Neked megéri
Összefoglalás
Véleményem szerint ma már egyre többen vannak tisztában azzal, hogy mennyire fontos, hogy legyen egy támogató személy, aki segíti a mindennapjainkat – legyen szó a magánéletről, üzletről vagy karrerről, munkahelyről. Különösen értékes azon szakemberek munkája, akik nagy járatassággal rendelkeznek ezen területek mindegyikén – hiszen, ez segíthet abban, hogy tényleg a legjobb megoldások és opciók merüljenek fel, legyen szó bármilyen felmerülő problémáról. A coachok szerepe egyre inkább felértékelődik társadalmunkban, és egyre többen veszik igénybe a coachingot, mint szolgáltatást. Nem csupán nagyvállalatok vezetőit, középvezetőit szokták elküldeni ezen szolgáltatást igénybe venni, hanem rengetegen jönnek vállalkozóként és magánszemélyként is, hiszen pár óra segítségnyújtás is komoly csodákra képes.