Coach Jelentése – Miben Tud Segíteni Nekünk A Szakember?
Bizonyára sokan találkoztatok már a coach fogalmával. Ki ő – és mivel foglalkozik a szakember? Mikor érdemes igénybe venni a szakember munkáját, milyen típusú coachok léteznek, és miben lehet a segítségünkre a coach? Rövid cikkünkben A-Z összefoglaljuk a legfontosabb kérdéseket, melyeket a témában tudni érdemes.
Coach jelentése
A Coach szó jelentése edző, mesteredző. Természetesen nem egy sportedzőt kell magunk elé képzelnünk – inkább egy olyan személyt, aki mentálisan nyújt nekünk segítséget – segít az időhatékonyság megteremtésében, különféle dilemmák esetén döntést hozni, tanácsot ad nekünk életsziutációkra vonatkozóan azzal kapcsolatban, hogy mi lenne a legideálisabb döntés. Létezik life coach (életvezetési tanácsadó), karrier coach (karrier tanácsadó), business coach (üzleti mentor, segítő) egyaránt. Fontos megérteni, hogy a szakember munkája multipdiszciplináris szakmai tudást ölel fel – hiszen, a legkülönfélébb problmékkal kereshetik meg, kezdve önismereti problémákkal, az időhatékonyság optimalizálásán keresztül párkapcsolati konfliktusokig.
Milyen tipikus problémákkal kereshető meg egy coach?
Számos specifikus problémával kereshető meg egy ilyen szakember. Fontos megérteni, hogy mindenki picit más és más módon definiálja a szakember munkakörét – ezek azok a problémák és helyzetek, melyekkel a legtöbbször megkeresnek egy coachot:
- munkakeresési, munkahelyi, karrierváltási dilemmák
- munka-magánélet egyensúly
- kiégés, depresszió, lehangoltság
- stresszkezelés, stresszes szituációk
- párkeresés, pártalálás
- kommunikációs problémák
- tudatos életmódunk kialakítása (mindfulness)
- karrierválasztás, karrierfejlesztés
- tanácstalanság, döntésképtelenség egy szituációban
- gyász, válás, más okból felmerülő nehéz élethelyzetek feldolgozása
- függőségi helyzetek kezelése
- gyermekvállalás, gyermeknevelés
- személyes fejlődés támogatása
- időhatékonyság, időhány
Láthatjuk, hogy a szakember sokféle feladattal bízható meg, és sokszor nem könnyű feladat valakinek személyre szabott tanácsot adni egy adott szituációt tekintve. A példa kedvéért – milyen eszközökkel érheti el egy vállalkozó, hogy több ideje legyen, ne torlódjanak egymásra a feladatai? Hogyan lehet megtalálni az ideális egyensúlyt a munka és magánélet között? Eddig más területen dolgoztam – jó ötlet lenne-e átmenni IT területre, tényleg való lenne-e nekem a személyiségem alapján? Hogyan lehetne a kommunikációs hatékonyságot javítani, hogy több szerződést tudjunk megkötni, jobban tudjunk prezentálni? A fentiek közül szinte bármely szituációra vonatkozóan vannak olyan jól bevált praktikák és technikák, melyek használhatók – a feladat, hogy a közös munka során ezeket a szakemberrel együttműködve kiválasszuk.
Hogyan zajlik a coaching folyamata?
A sikeres munkavégzés elengedhetetlen része, hogy pontosan átlássuk a kliens nehézségeit, életvitelét, megismerjük a személyiségét, és ennek függvényében közös megoldási javaslatokat találjunk, melyeket az adott szituációban kellő hatékonysággal lehetne használni. A szakember minden egyes tényezőt figyelembe véve ad javaslatokat az ügyfél kezébe, és ezeket gondosan mérlegelve fognak megoldást találni az adott problémára. A tapasztalatok szerint akár pár órányi közös munkával is rendkívül látványos eredmények érhetők el.
A coaching folyamata kizárólag Rólad szól – senki másról! Te fogod meghatározni az elérendő célokat, és a megfelelő technikákat használva fogom felsorolni azokat az eszközöket, melyek a segítségedre lehetnek.
Miben más egy pszichológus munkája?
Sokan szokták megkérdezni, hogy mégis miben tér el egy pszichológus és coach munkája? Habár, egy coach számára is fontos a mély emberismeret és a pszichológiai szaktudás – a két munkakör nagyban eltér és más kompetenciákat, szakmai munkát igényel.
A coach feladata inkább az, hogy olyan emberekkel foglakozzon, akik jó mentális egészségnek örvendenek, viszont különféle dilemmákkal kerültek szembe, valamiben elakadásuk történt, vagy egyszerűen, csak szeretnének valamint jobban, hatékonyabban csinálni. A szakember inkább a jövőre összpontosít, a probléma feltárása után a lehetséges megoldásokra kerül a fókusz.
A pszichológus ezzel szemben többnyire olyan kliensekkel fogalkozik, akiknél már mentális problémák alakultak ki, amelyeket kezelni kellene. A szakember többnyire a múltra összpontosít.
Egy jó coachnak több tapasztalattal kell rendelkeznie a multis, vállalkozói, munkavállalói élet aspektusaival, és nagyobb hangsúly van a személyes tapasztalatok sokaságán, míg a pszichológus többször foglalkozik kifejezetten lélektani dolgokkal.
Karrier, párkapcsolati és business coach – mi a különbség?
Sokan szokták kérdezni, hogy mégis mi a különbség a három szakember szakmai kompetenciái, szolgáltatásai között? Habár bőven van átfedés, korántsem ugyanazokról a fogalmakról beszélünk.
A karrier coach elsősorban karriertanácsadással foglalkozik, valamint arra a kérdésre keresi a választ, hogy megérné-e váltani egyik szakmából a másikba. Akár egy egy órás konzultáció keretein belül is rengeteg értékes információ birtkokába juthatunk – például azzal kapcsolatban, hogy a munka illene-e a személyiségtípusunkhoz.
Az üzleti mentor abban fog nekünk segíteni, hogy munkavállalóként, vezetőként, vállalkozóként a maximumot hozhassuk ki magunkból. Segíthet például, hogy az alkalmazottainkat motiválni tudjuk, vagy mi magunk ne veszítsük el a lendületet a mindennapi munkánk során.
A párkapcsolati tréner feladata, hogy párkapcsolati konfliktusokat oldjon meg, derítsen fel, és megfelelő javaslatokat tegyen arra vonatkozóan, hogy mi lenne a legjobb a probléma áthidalására.
Kiből válhat jó szakember?
Nagyon fontos megérteni, hogy attól még nem válik valakiből jó coach, hogy elvégez egy tanfolyamot. A coachoknak egy közös tulajdonságuk van: az élet számtalan területén jártasak, rengeteg fajta szituációval találkoztak nem csupán a klienseiknek keresztül, hanem a személyes életükben is.
Honnan tudhatná például egy pszichológus, hogy mi lenne az ideális pálya egy informatika iránt érdeklődő gimnazistának, aki soha nem dolgozott IT területen? Miképp mondhatná meg egy tanárként dolgozó coach, hogy mi lenne a legjobb időhatékonysági eszköz egy multi vezetőjének, aki soha nem dolgozott multinacionális cégnél? A megfelelő szakmai és elméleti tudás mellett fontos, hogy olyan szakembert találjunk, aki gyakorlati tapasztalattal rendelkezik az élet különböző terüeletein.
Coach képzés – mire jó és mire nem?
Sokan végeznek el manapság mindenféle coach tanfolyamokat, képzéseket, hogy utána mások személyes mentorálásával foglalkozzanak. Fontos megérteni, hogy csupán attól, hogy valaki elvégez egy ilyen tanfolyamot, még nem lesz belőle megfelelően széleskörű szaktudással rendelkező szakember, viszont, az ideális elméleti háttértudást biztosíthatja számodra. Akkor fogsz tudni másokat jól coacingolni, ha kellő tapasztalattal rendelkezel a munkavállalói-és magánélet számos területén. Dolgoztál vállalkozóként, alkalmazottként, multinacionális cégnél egyaránt? Tudod, mit jelent a gyakorlatban a motiválatlanság, és hogy hogyan lehet valakit motivációra bírni hatékony eszközökkel?
Coaching árak
A coach munkadíja több tényező függvényében alakul – Magyarország 10-50.000 Ft között mozognak a szakemberek óradíjai, vannak e feletti és ez alatti ajánlatok is. Egy gimnazistának történő karrier tanácsadás esetén például az alacsonyabb ártartomány a reális, míg egy komoly vállalkozás vezetőjeként, komplex üzleti problémák és tipikus hibák feltárása esetén az ár magasabb tartomány felé mozdul el. Nagyon fontos megérteni, hogy a munka komoly szakmai felkészültséget és multidiszciplináris szemléletet igényel a szakember részéről.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a jó coach ára sokszorosan megtérülő befektetés. Amennyiben úgy érzed, hogy számodra nem megfelelő az, amit nyújtani tudunk, szabad utat engedünk – ha viszont úgy látod, hogy ténylegesen hasznos tippeket tudunk adni számodra, egy sokszorosan megtérülő befektetés elé nézhetsz.
Tipikus problémák – melyekkel gyakran keresnek meg egy coachot
Íme, mutatunk néhány konkrét, kifejezett példát arra vonatkozóan, hogy mivel szokták megkeresni pontosan ezt a szakembert.
A munkahelyen durva kiégés történt egy érdekharc miatt. A kliens multinacionális cégnél dolgozott, és hatékonyan képviselnie kellett volna a marketing osztály érdekeit. A szakemberek pontosan tudták, hogy mit kellett volna tenni – viszont a menedzsment nem akart kötélnek állni az adott helyzetben, ami érzelmi kiégést okozott egy személynek.
Költözés miatt teljesen át kellett alakítani az életvitelt. A kliens életvitele teljesen felborult, köszönhetően annak, hogy a család elköltözött. A régi munkahelyen volt lehetőség Home Officeból folytatni a munkát, viszont, ez rengeteg mindenben átstrukturálást vont maga után, és az ügyfélnek rá kellett vennie magát a hatékony otthoni munkára.
Az üzletember időhiánnyal küzdött, mikor tudta, hogy ez az ő hibája. Folyamatosan elkésett a meetingekről, és a sok teendő összetorlódot előtte, ennek köszönhetően nem volt ritka, hogy 12 órákat is kellett dolgoznia. Pár remek technika segítségével napi 2 órát tudtunk spórolni a mindennapi munkák mennyiségén.
A magánéleti depresszió megjelent egy családi konfliktus miatt. A nagyszülők és szülők támadóan léptek fel az adott személlyel szemben annak döntései miatt, noha rengeteg ember egyetértett velük. Segíteni kellett a kliensnek, hogy el tudja fogadttatni a nézőpontját azokkal az emberekkel, akik nem akartak az egésszel dűlőre jutni.
Az ügyvéd nagyon sokszor került stresszes helyzetbe. A tárgyalóteremben kiemelten fontos a hatékony fellépés, és a kliensen sokszor jött elő az idegeskedés, idegesség. Nem tudta, hogy pontosan milyen technikával lehetne ezt hatékonyan csökkenteni, mik az ideális praktikák a helyzetben.
Az érettségiző diák nem tudta eldönteni, hogy közgazdász vagy jogász szakra menjen. Miből lehet jól megélni, mire van igazán nagy kereslet? Milyen a mindennapi élete a két szakmában dolgozó személynek, mivel kell rendszeresen megküzdeniük, mennyire nehéz, sok pénz a különféle végzettségek elsajátítása?
A munkavállalónak nem volt tudatosság az életében. Hiányoztak a jellemző életcélok, az általános strukturáltság, és az sem volt világos, hogy miket szeretne elérni az utóbbi 5 év során. Rengeteg olyan dolog került felszínre, ami bizony remek motivációt nyújtott a mindennapokra.
A cég vezérigazgatója tanácstalan volt, mivel nem tudta, hogy pontosan hogyan kellene a szervezési, strukturálási feladatokat elláni, és hogy az alkalmazottai milyen személyiséggel tudnának rá igazán felnézni. Segítettünk abban, hogy a folyamatok hatékonyabban legyenek megszervezve, és jobban kijöjjön a beosztottjaival az adott személy.
A vállalkozó nem tudta jól beosztani a cashflowot. Nem volt tisztában azzal, hogy alapvetően milyen szemlélettel lenne érdemes költeni, ennek köszönhetően gyakran történt olyan, hogy lenullázódott. A feladatok priorizálását is átbeszéltük, ami segített abban, hogy a pénzáramlás hatékonyabb legyen a bevétel függvényében.
Mint láthatjuk, a jó coach rengeteg életszituációban lehet a segítségünkre – természetesen a pontos segítségnyújtás eltérő lehet függő annak függvényében, hogy pontosan milyen élet területről lenne szó.
Mi az, ami már nem a coach feladatköre?
Nagyon sokszor merül fel az a kérdés, hogy mégis mi az, ami a coach hatásköre, mi az, amivel már nem őt érdemes megkeresni? Íme, lássuk, hogy milyen szituációkban lehet szükséges más szakemberek, szakértők munkájára.
Mélyebb érzelmi problémák és válságok kezelése – legyen szó az élet bármely területéről, lehetséges, hogy az egyént valamilyen mélyebb érzelmi probléma tartja fogva. Ilyenkor egy pszichológushoz érdemes elmenni, aki diagnosztizál minket.
Betegségek diagnosztizálása és gyógyszerek felírása. A coachnak semmi joga nincs ahhoz, hogy különféle gyógyszereket, addiktív szereket írjon fel nekünk, hasonló problémákkal keressünk fel egy gyógyszerészt, kezelőorvost vagy pszichológust – a problémától fügően. A coachnak kötelessége a megfelelő szakemberhez iránytani minket.
Kifejezetten specifikus tanácsadás valamilyen témában – például, ha arra lennél kíváncsi, hogy hogyan kell mesterien beállítani a Facebook kampányokat, akkor nem coachra lesz szükséged, hanem hirdetési szakértőre. Jogi kérdésben jogászt érdemes megkeresni – a jó coach viszont képes arra, hogy nagy vonalakban lehetőségeket lásson meg, és ezeket megossza velünk, valamint, hogy segítsen, hogy a perspektívákat megmutassa nekünk – ha van jó jártassága a marketing világában, akkor adhat tippeket arra vonatkozóan, hogy melyik csatornák működnének jól.
Pontos instrukciók előírása – a coach nem ad pontos utasításokat, amiket végre kellene hajtanod, a döntés mindig a Te feladatod lesz. Az általános szakmai háttértudását viszont felhasználja a munka során, ezért is szeretik a specializált coachokat manapság.
A múlton történő merengés – ez soha nem a coach, hanem a terapeuta dolga. Mi mindig a jövőre fogunk fókuszálni, és azon gondolkodni, hogy hogyan tudnánk hatékonyan gazdálkodni abból, ami előttünk van.
Céges vezetésben való részvétel és emberek koordinálása. A coach nem áll semmilyen kapcsolatban másokkal, csak és kizárólag a saját feladataira összpontosíti, és nem vállal szerepkört céges menedzsmentben.
A fentiekből talán már láthatjuk, hogy mire használható a szakember. Másokhoz – például terapeutákhoz, vezetőkhöz és menedzserekhez hasonlóan megvan a saját feladatkörük, és ezen belül nyújt nekünk segítséget.
Általában hány coaching alkalomra lesz szükségünk?
A kérdésre nem olyan egyértelmű a válasz – hiszen, a probléma, annak típusa milyensége fogja meghatározni, hogy mennyi közös munkára lesz szükség, valamint a közös együttműködés hatékonysága is befolyásoló. Általánosságban véve kijelenthető, hogy 5-10 alkalom szükséges ahhoz, hogy igazán látványos javulást, eredményeket érjünk el. Nálunk nincs minimális alkalomszám, mindenki annyi alkalommal jön el, ahányszor szeretne.
Miért vélem úgy, hogy ideális szakember lehetek számodra?
A coaching rendkívül tág fogalmat ölel fel magában. Minden feladatra más és más szakember lehet ideális – amiért úgy vélem, hogy számtalan esetben megfelelő opció lehetek számodra, és tudok segíteni:
- Több száz pszichológiával és személyiségfejlődéssel kapcsolatos szakmai anyagot olvastam el teljes pályafutásom során
- Pedagógusi, tanári diplomával is rendelkezem, melyet az Óbudai Egyetemen szereztem, két éven keresztül tanítottam is egy piacorientált IT képző intézménynél
- Több coach és pszichológus is található csapatunkban – a számodra legmegfelelőbb fog Veled együtt dolgozni
- A munkavállalói és vállalkozó szektor számtalan szegmensét megjártam – mérnöki, IT, marketing terület, multinacionális cégek és saját vállalkozás, mindegyiknek pontosan ismerem a kihívásait, így hatékonyan tudok segíteni vállalkozóknak, munkavállalóknak, és hatékonyan tudnék karriertanácsokkal is szolgálni
- Több éve foglalkozom marketinggel és üzleti menedzsmenttel, vállalkozásfejlesztéssel – ennek köszönhetően számtalan ember életére láttam rá, pontosan tudom, hogy miféle problémáik vannak
- Az első, rövid konzultáció teljesen ingyenes, ahol az igényeket mérjük fel. Kizárólag akkor vállalom a munkát, és kérek érte pénzt, ha úgy érzem, hogy tudnék segíteni
- Nincs kötött alkalomszám, addig fogunk együttműködni, amíg úgy érzed, hogy számodra ez egy kifizetődő és megtérülő folyamat